"Mûcize" kavramını açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Mûcize, peygamberlerin Allah’ın elçisi olduğunu ispat edebilmesi için gösterdikleri olağanüstü ve harikulade olaylardır. Normal insanların yapmaktan ve göstermekten aciz olduğu âdet üstü (olağanüstü) olaylarda diyebiliriz.

Şayet peygamberler mûcizeye mazhar olamamış olsalardı, onların Allah elçisi olduğunu bilemez ve onlara itimat edemezdik. Bu yüzden Allah onların özel ve seçilmiş elçiler olduğunu ispat etmek için, onlara mûcizeler ihsan ediyor.

Hazreti İsa (as)’in ölüleri diriltmesi, Hazreti İbrahim (as)’ı ateşin yakmaması, Hazreti Musa (as)’in asasını taşa vurması ile suların çıkması, Hazreti Peygamber Efendimiz (asm)'in göstermiş olduğu bine yakın mûcizeler, hep bunlara örneklerdir.

Yani mûcizeler genellikle ispat-ı nübüvvet için gösterilir. Zira peygamberler Allah tarafından mûcizeler ile teyit edilmezler ise ispat-ı nübüvvette bulunamaz ve sair insanlara olan temyiz ve üstünlükleri sabit olmazdı. Sabit olmayınca kimseyi kendine inandırıp itaat ettiremezler. Şayet her insan bu mûcizelere sahip olabilse idi, o zaman da peygamberlerin diğer insanlara karşı üstünlük ve seçilmişlikleri sabit olamazdı...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...