Block title
Block content

MUGAYYEBAT-I HAMSE

 
Lokman Suresi’nin son ayetinde, şu beş şeyin ilmi Allah’a tahsis edilir:
Kıyametin kopması, yağmurun inişi, rahimlerde olan ceninin durumu, kişinin yarın ne kazanacağı, kişinin nerede öleceği. (Lokman, 34)

İşte bu beş şeye mugayyebat-ı hamse adı verilir. Bunlardan “yağmurun gelmesi ve rahimlerde olan ceninin durumu” meselelerinin gaybe dahil olup olmadığı zaman zaman tartışma konusu olur.

Halbuki, Cenab-ı Hak yağmuru belli bir kanuna bağlamamıştır. Güneşin nerede, ne zaman doğup ne zaman batacağı bellidir. Fakat yağmurun nereye, ne zaman, ne kadar yağacağı Allah’ın ilmindedir. İnsanların gaybtan şehadete çıkmış olan alâmetlerden hareketle, yağmur hakkında tahminlerde bulunmaları gaybı bilmek değildir. Keza, ceninle ilgili olarak ayette “kız mı erkek mi olduğunu Allah bilir” denilmeyip “rahimlerde olanı bilir” denilmektedir. Kız veya erkek olmak, o ceninin milyarlarca özelliğinden sadece biridir. O ceninin kader programı, yani parmak izinden simasının şekline, zekâ seviyesinden hafıza gücüne kadar her türlü maddî ve manevî özellikleri bütünüyle Allah’ın ilmindedir.

Paylaş

Yorumlar

şefkat
BİRDE ŞUNU DİYEBİLİRİZ;ANNE KARNINDAKİ BEBEĞİN KIZMI ERKEK OLDUĞU ŞUANKİ RÖNTGEN IŞINLARLA BİLİNİYORSADA İLK TEŞEKKÜL ANINI YANİ DNA SINA BAKARAK ONUN CİNSİYETİNİ BELİRLEMEK YANİ ALLAH'IN YARATMASINI DEĞİŞ-TİRMEK OLANAKSIZDIR.CİNSİYETİNİ BELİRLEMEK ALLAH'A AİTTİR.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
zerosourshut

Sünnetullah dairesinde sebepleri bir araya getirip fiili bir dua yapılabilir, bu fiili dua bir bebeğin cinsiyetini istenilen yönde değiştirmek bile olabilir. Bu ayete de muhalif değildir. Yağmur sebepleri bir araya getirilerek yine fiili bir dua mümkündür ve tesir-i hakiki yine Arşın sahibine aittir.

“Rahimlerde olanı bilir” ayeti “Rahimlerde olanın kız mı erkek mi olduğunu ancak Allah bilir” dememektedir.

"Acip istidad-ı hususîsi ve istikbalde kesb edeceği vaziyetine medar olan mukadderât-ı hayatiyesinin mebâdileri, hattâ simasındaki gayet acip olan sikke-i samediyet muraddır ki, çocuğun o tarzda bilinmesi, ilm-i Allâmü'l-Guyûba mahsustur."

Yine cinsiyet meselesinde henüz alem-i şehadete çıkmamışken bunu mutlaka sadece Allah bilir, fakat fiili bir dua neticesinde tasarrufu da yine O'na aittir.

Lokman Suresi - 34:

"Kıyametin ne zaman kopacağı bilgisi" şüphesiz yalnızca Allah katındadır.

O, "yağmuru indirir", "rahimlerdekini bilir".

"Hiç kimse yarın ne kazanacağını bilemez".

"Hiç kimse nerede öleceğini de bilemez".

Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, (her şeyden) hakkıyla haberdar olandır.

--------

-Rabbenâ lâ tuâhıznâ in nesînâ ev ahta’nâ- Rabbimiz! Unutur, ya da yanılırsak bizi sorumlu tutma!

- Lâ'yalemul gaybe illallah -

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...