"Muhabbetullah içindeki lezzet-i ruhaniye...", "o şifada birer lezzet-i maneviye bulunur." "Lezzet-i ruhaniye" ile "lezzet-i maneviye" arasındaki farkı açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Lezzet-i maneviye, insandaki manevi ve batıni duyguların bir şeyden lezzet ve haz almasının genel ismidir. Beyin maddidir, onun lezzeti de maddi olur; ama akıl manevidir, onun lezzeti olan tefekkür ve mana manevi bir lezzettir. İşte ne kadar mücerret ve maddeden farklı manevi duygu ve bunların aldığı manevi zevk varsa, buna manevi lezzet veya huzur denir.

Yemek yiyip karnımızı doyurduğumuzda, "Midem huzur buldu." demeyip, onun yerine "Karnım doydu." deriz. Ama kalbimiz bir şeyden memnun olduğunda "huzura erdik" deriz. İşte böyle manevi lezzet ve huzurlara genel manada manevi lezzet deniyor ki, ruhun lezzeti bu genel manadan sadece bir cüz, bir parçadır. Yani lezzet-i manevi genel, lezzet-i ruhani özel bir keyif halidir.

Muhabbetullah genel bir manevi lezzettir, ama her manevi aza bu lezzetten kendince istifade eder. Muhabbetullahta ruhun manevi lezzeti ile kalbin manevi lezzeti aynı değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...