Block title
Block content

"Muhkemât-ı Kur’âniyenin mizanlarıyla ve Sünnet-i Seniyyenin terazileriyle a’mâl ve hâtırâtını tart. Ve Kur’ân’ı ve Sünnet-i Seniyyeyi daima rehber yap." "Kur'an ile mizan", "Sünnet ile terazi" ilişkisi bağlamında açıklar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Muhkemat-ı Kur'aniye", Kur’an’ın açık seçik hüküm ve beyanlarıdır ki, kimse bu hüküm ve beyanları eğip bükemez, keyfine göre tevil edemez, hevasına göre yorumlayamaz, rastgele anlamlandıramaz; hepsine alenen iman edip kabul etmek zorundadır. Kur’an’ın bu tarz hüküm ve beyanlarını kabul etmeyip keyfine göre yorumlayanlar küfre girer. Çünkü Kur’an’ın bu tarz hüküm ve beyanları kabil-i tevil değildir.

Mesela namaz, zekat, hac, oruç gibi emir ve ibadetler, zina, kumar, içki, fal ve büyü ile meşgul olmak gibi yasak ve haramlar muhkemat-ı Kur'aniyedendir. Bu yasak ve emirleri tevile kalkışarak inkar etmek küfürdür. Mizan burada Kur’an da açıkça belirtilen ölçüler ve emirler anlamında kullanılıyor.

Sünnet-i Seniyenin terazisi ise, Peygamber Efendimiz (asm) tarafından belirlenen ölçü ve kurallardır. Malum, bazen Kur’an bir şeyi ana hatları ile açıkça beyan eder, ama detayına girmez. İşte bu detayları belirleyen ve insanlara bu konuda rehber olan Peygamber Efendimiz (asm) ve onun yüce sünnetidir.

Mesela, Kur’an ayetlerinde “akim-üs salat” (namazı kılın) der, ama namazın nasıl kılınacağı konusunda detay vermez. İşte namazın detaylarını tamamlayan ve açıklayan terazi Peygamber Efendimiz (asm)'in sünnet-i seniyesidir. Kimse, "Allah namazı emretmiş, ama ben kendi kafama göre namaz kılarım." diyemeyiz.

Müslümanın her amelinde ve her davranışında temel iki referansı ve ölçüsü Kur’an ve sünnettir. Burada Kur’an’a mizan, sünnete terazi benzetmesi yapılmıştır. Mizan temel ölçüler, terazi ise bu temel ölçülerin doğru anlaşılması ve doğru yaşanması anlamında kullanılıyor. 

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

sultansel
Lillâhi'lhamd ki; sorularımıza güzel ve mukni'cevâblar alıyoruz. Teşekkür ederim.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...