Block title
Block content

"Muhtelif milletlerin İslâmiyete girmeleriyle, birbirine zıt ve muhalif çok cereyanlar ve efkâr karıştı. Bahusus, bazıların gurur-u millîleri Hazret-i Ömer’in (r.a.) darbeleriyle dehşetli yaralandığından, seciyeten intikama fırsat beklerlerdi." İzah?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İslam, Hz. Ömer (r.a.) döneminde İslamiyet, çok geniş kitlelere yayıldı ve ekseri büyük fetihler onun zamanında gerçekleşti. Özellikle İran’ın, onun döneminde feth edilmesi, İran aristokratında, yani  seçkin zümresinde, ona karşı  bir kin ve adaveti yerleştirdi. İran halkı için fetih, belki imana ve hidayete vesile oldu,  saadet getirdi. Ama İran’ın seçkin zümresi için aynı şey düşünülemezdi. Zira onlar İran'ın fethini bir "darbe" olarak görüyorlardı. Hz. Ömer (ra)’e karşı düşman oldular. En azından milliyetçilik damarından gelen sinsi kin, karakterlerine yerleşti, perde altında Ömer ismine karşı bir antipati oluştu.

Zaten tarihte Ehl-i sünnete karşı İran’ın muhalif gitmesinin temelinde, yine seçkinlerde olan "fethi kabullenmeme ve milli hisler" etkili oldu.

Özetle burada "darbe"den maksat, fethin neticesinde  milli gururlarının incinmesidir. Eski köklü geleneklerinin gidip, yerine Arapların eliyle, İslam’ın gelmesi seçkin, zümrede ziyade bir darbe oldu ve  kendilerini zillete düşmüş  saydılar.

Hz. Ömer (ra)’in bir İranlı tarafından şehit edilmesi de meseleye ışık tutar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Birinci Sual | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 3334 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

bilalerdogan72
sizleden allah razı olsun s.a.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...