"Mukabele-i bilmisil kaide-i zâlimânesiyle..." cümlesine binaen; mukabele-i bilmisili biz de uygulayabilir miyiz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir kimse kendisi kısas uygulayamaz. Yoksa toplumda kargaşa ve sıkıntılar başgösterir. Kısası uygulayacak olan devletin yargı organlarıdır. Nitekim gerek gönümüzde gerekse daha önceki zamanlarda kısası kişinin kendisi yerine getirmeye çalıştığı zaman toplumda huzur bozulmuş, kan davaları vb. toplumsal kargaşalar zuhur etmiştir.

Her Müslüman üzerine düşen görevi yapmakla sorumludur. Bir insanın toplumda bulunduğu konum ona bazı sorumluluklar yükler. Her Müslüman da o kunumuna göre sorumlu olur. Bu konuya bir hadisi şerifle bakabiliriz:

“Bir kötülük gördüğünüz zaman elinizle, gücünüz yetmezse dilinizle, ona da gücünüz yetmezse kalben buğz ediniz.”(1)

Herkes her durumda bu hadisi kendine göre yorumlayamaz. Mesela, yolda bir kötülük görsek, onu elimizle düzeltmeye kalksak ve dayak atsak, o adam da davacı olsa, bu durumda bize de ceza tatbik edilir. Öyleyse hadis-i şerifin manasını nasıl anlamalıyız?

El ile düzeltmek vazifeli insanların, yani devletin ve emniyetin görevi, dil ile düzeltmek alimlerin vazifesi, kalben buğz etmek ise diğerlerinindir.

Buna göre devlete ihanet eden insanların cezasını vermek, devleti yönetenlere aittir. Yetkili olmayan birisinin bunu yapması doğru değildir.

(1) bk. Müslim, İman 78; Tirmizi, Fiten 11.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız:

- KISAS.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

adba
peki mukabele i bi misal niye zalimane bir kaidedir ??
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Mehmet Selim)

Çünkü, mukabele-i bilmisili uygulayan veya uygulatan merci' devlettir ve şeriatın mümessilleridir. Şayet bir kişi onların vazifelerini üstlenirse hem vazifesi olmayan bir işe girişmiş olur hem de yanlış ve hissi kararlar verebileceği ihtimali olabilir. Bu nedenle bir insanın mukabele-i bilmisile müstakil olarak gitmesi zalimane bir kaide olur.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...