"Mümkün ise, nefsinize bir hodgamlık gelmemek için, istemeyen bir arkadaş ile yaptırması hoşunuza gitsin." Bu cümledeki "istemeyen bir arkadaş" derken arkadaşın mı yapmak istememesi, yoksa senin mi o arkadaşın yapmasını istememeni kastediyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Kardeşlerinizin nefislerini nefsinize şerefte, makamda, teveccühte, hattâ menfaat-i maddiye gibi nefsin hoşuna giden şeylerde tercih ediniz. Hattâ, en lâtif ve güzel bir hakikat-i imaniyeyi muhtaç bir mü’mine bildirmek ki, en mâsumâne, zararsız bir menfaattir; mümkünse, nefsinize bir hodgâmlık gelmemek için, istemeyen bir arkadaşla yaptırması hoşunuza gitsin. Eğer 'Ben sevap kazanayım, bu güzel meseleyi ben söyleyeyim' arzunuz varsa, çendan onda bir günah ve zarar yoktur; fakat mâbeyninizdeki sırr-ı ihlâsa zarar gelebilir."(1)

İstemediğin, hatta anlaşamadığın bir arkadaş ya da kardeşinin dersini dinlemek ve ondan keyif almak, nefsi terbiye etmek ve ihlası elde etmek açısından çok önemli bir manevi riyazet olduğu için, buradaki manayı, istemediği hatta sevmediği arkadaştan ders dinlemek şeklinde de anlayabiliriz.

Ancak asıl mana ders yapmaktan uzak duran, istemeyen birisinin ders yapması ve bundan da hoşlanmamızdır. Diğer manayı da anlamak mümkün, ama konunun siyak ve sibakı ikinci manaya daha münasip düşüyor.

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Birinci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
"yaptırması" kelimesinden 3. bir şahsın varlığı da ortaya çıkmaz mı?yani bir hoca var hem nefsimin istemediği hem de ders yapmayı istemeyen kişiye hocanın ders yaptırması hoşumuza gidecek bu mana da olabilir mi
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ziyaretçi (doğrulanmadı)
bu manayı ordaki cümleden anlamıştım sormak istediğim yaptırması. kim yaptırıyor? Allah'ın vazife vermesi mi,yoksa bir hocanın anlatmasını istemesi mi?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)
Üçüncü bir şahıs olabilir. Yani size değil de başkasına teklif edilirse, bu hoşunuza gitsin, deniyor. Teklif edenin kim olduğu burada önemli değil. İkinci bir mana ise, yaptırması ifadesi yapılması şeklinde de okunabilir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...