"Mürtedin vicdanı tamam bozulduğundan, hayat-ı içtimaiyeye zehir olur." Avam mürtet ile okuyan mürtedin vereceği zarar aynı mı; mürtetler hümanist olamaz mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ey Müslümanları dünyaya şiddetle teşvik eden ve san'at ve terakkiyat-ı ecnebiyeye cebr ile sevkeden bedbaht hamiyet-füruş! Dikkat et, bu milletin bazılarının din ile bağlandıkları rabıtaları kopmasın! Eğer böyle ahmakane körükörüne topuzların altında bazıların dinden rabıtaları kopsa, o vakit hayat-ı içtimaiyede bir semm-i kâtil hükmünde o dinsizler zarar verecekler. Çünki mürtedin vicdanı tamam bozulduğundan, hayat-ı içtimaiyeye zehir olur."(1)

İnsanların her konuda bir tarağın dişleri gibi eşit olması mümkün değildir. Bu sebeple entelektüel bir mürtetle avam bir mürtedin topluma ve insanlığa verdiği zarar eşit olmayacaktır.

Cahil, taklitçi ve avam birisinin vereceği zarar, genelde fısk ve günahlar şeklinde olur, fikir ve düşünce bazında olmaz. Mesela terör örgütlerinin sahada kullandığı insanlar genelde cahil, taklitçi ve avam insanlardır. Polise, askere silah sıkmalarında bu cehaletin ve dinsizliğin büyük bir payı vardır.

Öte yandan ilim sahibi insanların irtidat etmesinin etkisi daha geniş daha tehlikelidir. Çünkü ilim sahibi insanlar durduğu yerde durmaz, fikir ve düşüncelerini diğer insanlara da bulaştırmak isterler.

Diğer bir husus, insanlığın hayat ve menfaatinin devamı için kurmuş olduğu düzen ve sistemler, bireylerin içindeki sınırsız kötü, şerli ve tahripkar kuvvetleri baskılar ve belli bir seviyede tutar. Bu yüzden Batı toplumlarında mürtedin o bozuk yapısı aktif değil reaktif bir şekilde durur.

Lakin İslam toplumlarında böyle müesses bir nizam tam kurulamadığı için, mürtedin etkisi daha tehlikeli daha vahimdir. Bu yüzden İslam hukuku mürtedin cezalandırılmasında çok sert ve çetin bir ceza sistemi getirmiştir. Tıpkı kangren olan uzvun diğer azalara zarar vermemesi için kesilip atılması gibi...

(1) bk. Lem'alar, On Yedinci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

erkandino
Allah razı olsun her zamanki gibi aklimi Mantigimi ve ve kalbimi doyurucu bir cevap. Bir sorum daha olacak konuyu tam anlamak için.topluma zarar vereceği kesin olmayan birisine neden direk ceza verilir.kisinin fikir hürriyeti yokmudur islamiyette.hakaret olmadıkça ceza verilmemesi düşüncesindeyim hele bu ceza idam ise .birde kişinin murted olduğunu nasıl anlayabiliriz adam ya munafiksa.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
erkandino
Zararsız murted neden cezaya tabi tutulur .? Allah razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Hukuk sisteminde suçun sabit olma konusunda en güçlü delil kişinin kendi beyanıdır. Semavi olsun beşeri olsun bütün hukuk sistemleri kalbe değil beyana bakar ve ona göre hareket eder. Birisi kalben inanmadığı halde ağzı ile ben Müslümanım diyorsa bu kimse dünya hukuku açısından Müslüman ahiret hukuku açısından kafir ya da münafık olur. Bu gibi münafıklar dünyada Müslümanın bütün haklarına sahiptirler bunların cezası ahirete kalmış demektir. 
Ama kişi ağzı ile ben Müslümanken dinden çıktım derse o zaman o kişi mürtet hukukuna göre yargılanır. Kendi beyanı olmadan kimse birisini mürtet olarak ilan edemez. Burada merkez kişinin kendi beyanıdır. 
Diğer bir husus İslam dünya hayatını ikincil ahiret hayatını ise birincil olarak görüyor ve bütün hesaplarını da bu minval üzere kuruyor. Bir kişi dahi olsa birisinin ebedi saadetini tehlikeye atacak olumsuzluklara ihtimallere hoşgörü ile bakmıyor. Dünya hayatı gelip geçici bir yer ama ahiret sonsuz. Sonsuzun yanında fani şeylerin bir önemi bulunmuyor.
Bunun dışında insan dini değerleri sorar, sorgular, araştırır, cevaplar arar, üzerinde düşünür bunlar dinen yasak şeyler değildir. Yasak olan küfür ve nifakını açıkça ifade edip diğer insanların kafasını bulandırmak ve toplumsal infiale sebebiyet vermektir. Mürtetin idam edilmesinde ki ince sır burada gizlidir. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
erkandino
Her zamanki gibi harika cevap. uzun zamandır aradığım cevapti.Allah sizleri maddi manevi mesut etsin .
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...