Müslim ve gayri müslim karışık yerleşen Hindistan gibi yerlerde; Üstadın "Hâricî ve büyük bir düşmanın hücumu zamanında, dahilî küçük düşmanlıkları bırakmak elzemdir." ifadesi nasıl tahakkuk etmelidir, nasıl bir yol izlenmeli?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Müslim ve gayri müslim karışık olan yerlerde, sulta yani siyasi hakimiyet kimin elinde ise mücahede ona göre şekillenir. İktidar Müslümanların elinde ise, zaten sorun yok demektir gayri müslimler onlara tabi olduğu için hüküm hariçte addedilir. Şayet tersi hüküm sürüyor ise, yani iktidar gayri müslümlerin elinde ise Müslümanlar dahilde gibi müspet hareket etmekle mükelleftir.

Kafirlerin sultası altında yaşayan bir Müslüman, can ve mal güvenliğini tehlikeye atacak maddi cihadı uygulayamaz. Oradaki cihat manevi ve ilmi bir cihattır.

Müslümanların çoğunlukta yaşadığı halde sultanın dine yabani olması durumunda da dahili metot, yani ilmi ve manevi cihat geçerlidir.

Hem Müslümanların çoğunlukta olduğu hem de sultanın İslam olduğu bir yerde cihat hem maddi hem manevidir. Düşman tehlikesi varsa maddi, yoksa manevi cihat esastır. Mesela, kurtuluş savaşı maddi bir cihaddır; ondan sonraki cihat maneviye dönüşmüştür. Zira dahilde maddi cihat caiz değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...