Müslüman bir aileden doğmak ile ateist veya Hristiyan bir aileden doğmak arasında zahiren bir adaletsizlik gözüküyor. Konu hakkında bizi aydınlatır mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Evet zahiren bir adaletsizlik var gibidir. Fakat hikmetini bilmediğimiz çok şeyde olduğu gibi, burda da çok hikmetler vardır.

Başta insan ve insanın organları olmak üzere her şeyi yerli yerinde ve hikmetli yaratan Allah, balığı denizde, koyunu karada ve kurtçuğu meyvenin içinde yaratan Allah, elbetteki insanı yaratırken zulmetmeyecektir. Doğacağı yeri, zamanı ve ortamı bilerek yaratacaktır.

Onu yaratmadığımız, rızkını verip hayatını devam ettiren biz olmadığımız hâlde, bu durumunu merak ediyorsak; acaba onu yoktan yaratıp hayatını devam ettiren Allah, bizim kadar o kulunu düşünmez mi?

"Ben, Peygamberimiz (a.s.m.) zamanında gelseydim yiğit bir sahabi olurdum." diyen insanlar az değildir. Ancak Ebu Cehil'in safında yer almayacağı ne malum.

İşin hakikatını zerre kadar kuluna zulmetmeyen Allah'a havale edip, işin zahirine dönelim.

İtikat mezhebi imamları, semavi mesaj kendilerine ulaşmayan herkesi ehl-i necat olarak vasıflandırmışlardır; yani cehennemden kurtulmuşlardır.

İslamî ortama yakın veya uzak yerlerde doğup büyüyenlerin sevap ve günah durumlarını ise şu mealdeki hadis-i şerif çok iyi izah etmektedir. Peygamber Efendimiz (asm) sahabelere şunu söylemektedir;

"Siz öyle bir zamandasınız ki, sizden her kim emrolunanın onda birini yapmazsa, helâk olur. Sonra, insanlara öyle bir zaman gelecek ki, emrolunanın onda birini yapanınız kurtulacak."(1)

Bu da bize gösteriyor ki; Allah herkesi içinde bulunduğu duruma, şartlara ve seviyeye göre hesaba çekecektir.

(1) bk. Tirmizi, Fiten, 79.

İlave bilgi için tıklayınız:

- Fetret Devri Ne Demektir?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin
Zahiren bir adaletsizlik var gibidir..diyorsunuz.Ama haşa Allah adildir.Yani burada ZAHİREN derken "Bizim bakışımıza göre" mi? Hakikati halde adalettir yoksa bu? Ama zaman zaman nefsimizin sorduğu da bir soru bu? Şu da bir gerçek;çocuğuna her türlü baskıyı kurup;İslamiyetten soğutan biriyle; çocuğunu İslamiyete davet eden birinin çocuğu bize göre haksızlık gibi gözüküyor.insanlara verilen Ledün ilmi gibi (Hz.Hızır vs) bu Ledün ilmi de Allahın gayb bilgisi ise;o halde bu meseleye Ledünni açıdan bakmak gerekir.Yani Allah hikmeti;Ledün ilmi gereği böyle takdir etti. (Ledün Allahın ilmi diye biliyorum,hatam varsa düzeltin.)Biz de olaya tam vakıf olamadığımız için görünüşe göre hükmettik. Hem atmacanın serçe tasallutu da malum.Belki Allah böyle ateist ebeveynleri ;kabiliyeti müsait insanlara veriyor..Ne dersiniz?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Bu da işin kaderi boyutudur ve güzel bir bakış açısıdır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR