Block title
Block content

"Mustafa Osman, hakikaten az bir zamanda çok ehemmiyetli bir iş görmesinden..." Bu Ağabeyimizin yaptığı ehemmiyetli iş nedir acaba?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Pek çok alâkadar olduğum Kastamonu ve içindeki ehemmiyetli kardeşlerim, Isparta şakirtleriyle vasıta-i irtibat, Mustafa Osman, hakikaten az bir zamanda çok ehemmiyetli bir iş görmesinden, birinci saftaki haslar içine girmeye hak kazanmış. Demek ihlâsı tamdır ki, az bir zamanda çok zaman işini gördü. Cenab-ı Hak, onun emsalini o havalide çoğaltsın ve selâmet versin. Âmin."(1)

Mustafa Osman Ağabey'in hususi fazileti hakkında elimizde bir malumat bulunmuyor. Lakin paragraf içinde geçen şu ifade hangi konuda özveri ile hizmet ettiği hususunda bize bir ip ucu vermektedir: “Isparta şakirtleriyle vasıta-i irtibat...”

Mustafa Osman Ağabey bu ifadeye göre iyi bir koordinasyon görevi yaparak, Risale-i Nur'un neşrinde büyük bir hizmette bulunmuştur. 

Bu hassas ve büyük hizmetinden dolayı birinci saftaki haslar içine girmeye hak kazanmış. Çünkü o baskıcı dönemde, irtibat ve koordinasyon hem şartlar açısından zor iş hem de ucunda hapis yatmak var.  

(1) bk. Emirdağ Lâhikası -I, 38. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: 38 | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 907 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...