"Müthiş cereyanın düğümü ve düğmesi ve manen başı ve en müthiş olan o göçüp giden adam tokat yediği..." Sırr-ı İnna Atayna'da eçen Dehşetli Adam kimdir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstadımız şahıslarla uğraşmamıştır. Hatta meselelerin hadisat boyutuyla dahi asgari olarak meşgul olmuştur.

Muazzez Üstadımız genellikle bütün meseleleri ilmi ve fikri açıdan halletmiştir.

Bu zamanın zulmü ve küfrü; şahs-ı manevi dediğimiz fikir, bilim ve neşriyat ile geldiğinden dolayı tedbirinin de fikir, bilim ve neşriyatla olması icab eder.

Külliyatı okurken Üstadımız'ın hassasiyetini de anlamak icab eder. Eğer Üstadımız şahısları zikretmemiş ise; bizlerin onları deşifre etmesi ve ismen ortaya konulması hem hikmet açısından, hem de Üstad'a sadakat açısından muvafık düşmez.

Ayrıca şahısların bilinmesinde bir fayda ve maslahat olmasa gerektir. Önemli olan şahısların arkasındaki fikir, düşünce ve davalardır.

Bu mesele ahir zamanın ilcaatındandır. Şahsın ve maddenin kuvveti ve müessiriyeti eski zamanlarda kalmıştır. Bu zamanın cihadı ve vaziyeti çok özeldir. Buna riayet etmeyen insanlar maalesef fayda yerine zarar getirmektedirler.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)

Harika bir cevap olmuş. Allah razı olsun.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
elcevaz13

Cevabınız için Allah razı olsun. Merak etmemem gereken şeyleri merak ettiğimi ve hata yaptığımı bildirdiğiniz için teşekkür ederim. İnşallah Üstadımız'a sadakata muvafık hareket edenlerden oluruz.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
birfakiradam

Anladığım kadarı ile bu gibi mahrem meseleleri, hususi müzakereli derslerde sorup öğrenmek gerekiyor.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ebu-la_sey
..şimdi o şahsı velev mki biliyoruz vay..o böle yaptı şöle yaptı desek..kendimize hiç bi fayda almamış olurz..lakin..bu düşüncelerin bu kötü duyguların ne kadarı bende var deyip kendimizi sorgulasak anca o zaman faydalanmış oluruz...denildği gibi şahıslar deil..fikirler.....
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...