"Muvafakat sırrıyla bütün enbiyanın sırr-ı ubûdiyetini tazammun eder." cümlesindeki muvafakat sırrı ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstad Hazretleri Şuaat isimli eserinde şöyle der:

"Dünyada bundan doğru ne haber olabilir ki; yüz binler enbiya yüz binler mu’cizat ile nübüvveti iddia etmişler. Mu’cizat ile isbat etmişler."

"Nokta-i nübüvvette müttefik, selef halefe mübeşşir, halef selefe musaddık, asl-ı dinde müttehiddirler."

"Öyle ise cemi-i enbiyanın cemi-i mu’cizatı Hazret-i Muhammed’in (a.s.m) bir mucizesi hükmündedir. Çünkü medar-ı nübüvvet ve enbiyaya nebi dedirten esaslar, Hazret-i Ahmed’de Aleyhisselam daha ekmel bulunur. Dünyada nebi varsa, O da nebidir."(1)

Yani, Peygamber Efendimiz (asv) ilk defa nübüvvet iddiasında bulunan biri değildir. Daha önce de nice nebiler gelmiştir. Bu nebiler benzeri şeyler söylemişlerdir, dinin özünde hepsi birdirler. Daha önceki nebilere "nebi" dedirten esaslar (iman, ibadet, mucizeler, güzel ahlak vb) Peygamber Efendimiz (asv)'de ekmel tarzda bulunur.

Felsefeciler genelde birbirlerini inkâr ederken nebiler birbirlerini tasdik ederler. Önce gelen sonra geleni müjdeler, sonra gelen önce geleni tasdik eder.

Hak dinlerin hepsinde, Allah’a, ahirete ve diğer rükünlere iman vardır. Yine bu dinlerin tümünün ortaya koyduğu kâmil insan modeli aynıdır. Hepsinde salih amel, hepsinde takva ve yine hepsinde güzel ahlak mevcuttur.

(1) bk. Şuuat, Marifetü'n-Nebi (asm).

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

garip.yolcu
allah razı olsun alemimize güzel pencereler açıldı
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...