"Muvakkat bir fütur, bir tembellik sizde ârız olduğunu yazıyorsunuz. Baharda kanın galeyânından gelen ve gecelerin kısalmasındaki uykusuzluğundan neş’et eden ve müstemilerin kalbleri işlere teveccüh etmelerinden tevellüd eden rehavet..." İzahı nasıldır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstad Hazretleri burada, iman hizmetindeki fütur ve tembelliğin maddi ve manevi sebeplerini analiz ediyor.

Bahar aylarında insanın kanı hareketlenir, yani insan havayı güzel görünce gezip tozmak ister, geceler kısaldığı için insan uykusunu tam alamaz ve tembelliğe meyleder. Bağ bahçe işleri çoğaldığı için, insanların dikkat ve nazarları dağılır, iman derslerine tam odaklanamazlar.

"Bir maksat için hareket edenler, birbirinin aynı hükmündedir veya iman hizmetinde bulunanlar bir vücudun azaları gibidir." hükmünce, bu aza ve ruhlardan birisi sıkıntı ve sarsıntı gördüğü zaman, ister istemez diğerleri de bundan etkilenirler. Hele ki bu aza beyin ise, bu daha şiddetli bir şekilde diğer azalara sirayet eder. Üstad Hazretleri, benim maruz kaldığım sıkıntı ve sarsıntı, size de menfi bir şekilde sirayet ediyor, diyor.

Yukarıda yapılan analizler aynı ile şimdi de vuku bulabiliyor. Cemaat içindeki bir sarsıntı ya da ihtilaf, cemaatin bütününe aksedip insanların hizmet şevkini kırabiliyor...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...