Block title
Block content

Namaz kılmayan haindir, hainin hükmü merduttur. İfadesinde namaz kılmayan Müslümanın hain haline gelmesine sebep nedir, ayrıca sadece Cuma namazı kılan kimseler merdut olmaktan kurtulabilir mi?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Namaz kılmayan haindir ifadesi genel bir hüküm değildir. Zira bu ifade çok özel durumlarda, özel şahıslara göre kullanılır. Çünkü itikat dairesi ayrıdır, muamelat dairesi ayrıdır. Yani insan fikren ve düşünce itibariyle dininden ve inancından sapmadığı müddetçe küfre girmez ve imandan mahrum olmaz. Ancak ibadet ve muamelattaki eksiklikler insanı sefahate, harama ve fısk’a götürür. Dolayısıyla namaz kılmayanlar günahkâr ve fasık olurlar; mürted olup dinden çıkmazlar.

Fakat namaz kılmamakla beraber, namazı inkâr ederse, işte o zaman hem fasık hem de küfre girmiş olur ve Allah korusun küfre girer. Bir de bazı zalimler var ki; hem ibadet etmez, hem inkâr eder, hem de fesat şebekesi olarak ehl-i imana zulüm eder. İşte bu tipler de, hem fasık, hem kâfir, hem de haindirler. Sadece Cuma namazını kılanlar, cumanın mesuliyetinden kurtulurlar. Ancak kılmadıkları diğer farz olan ibadetlerden mesuldürler.

Muamelattaki muhasebe ve muvazene ruzu mahşerde tek tek mizana girecektir. İyiliği ve hasenatı kemiyeten veya keyfiyeten ağır gelenler kurtulacaklardır.

Dinimizin muamelatla ilgili kısmında, ya hep yada hiç kanunu yoktur. İnsanlar yaptıklarından kurtulurlar, yapamadıklarından da muhasebeye çekilirler. Amelin hesabı böyledir.

Fakat imanda tecezzi yoktur. Yani hakaiki imaniyenin her hangi birini inkâr eden, tamamını inkâr etmiş gibidir. Fikirde ve itikattaki bu kaide amelde tatbik edilmez.

Cenab-ı Hak Maide suresinde Kur'an-ı Kerim'deki hükümlerle amel etmeyenleri fasıklar, zalimler ve kâfirler olarak tarif eder. Buradan da anlaşacağı üzere amel etmemenin mahiyeti ve sebepleri söz konusudur.

Sadece amel etmeme tembellik ve fısk, amel etmemekle beraber hafife alma ve alay etme, zulüm; bunlarla beraber inkâr da olursa küfre girilmiş olur.

Dolayısıyla iman eden bir Müslümanın muamelattaki eksikliği veya terki, insanı küfre sokmaz. Zira küfre girmenin çok ağır şartları vardır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: İlk Hayatı | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 15597 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

hüseyin coşgun
es selamu aleyküm.. burada merdut kelimesi dinden çıkma manası için kullanılmamıştır.dikkat edilirse hainin hükmüne merdut denilmiştir,hainin şahsına söylenmemiştir..yani bu şu demektir 3 mezhebe göre şahitlikte,hüküm vermede adiliyet aranır.namaz kılmayansa adil olamayacağı,güvenilemeyeceğinden dolayı bu namazsız insanın vereceği hüküm kabul edilmez bir değer ifade etmez..hanefi mezhebi ise namaz kılmasada hükmün kabul edileceği yönünde ifade beyan etmiştir..inşaallah anlaşılmıştır..selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
mehmet zeki
Allahin verdigi akli kullanip kritik ve elestirel dusunecegine aklini birilerinin cebine koyanlar yanlisa yanlis demek yerine onlarin her dedigini de uygun sekilde tevil etmek icin cabalayip duruyorlar bu soruya verilen cevap ta bunun guzel kanitidir. Namaz kilmayana hain ve merdut diyen said nursi bu ifadeyi hangi cok ozel durumda ve hangi cok ozel sahis icin gecerli oldugunu neden soylememis te sizin dediginizin tam aksine en genel ifadeyi kullanarak namaz kilmayan hain ve merduttur demistir. dediginiz gibi ozel bir sahis icin soylemis olsun acaba kuranda namaz kilmayana hain ve merdut denmedigi halde kendisi bunu neye dayanarak soylemis. Evet kuran namaz kilmayana degil hirsizlik yapip sonra da bu sucu bir yahudiye yikmaya calisan muslumana hain demistir kuranin ilgili yerine bakiniz vesselam
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Hain emanete hıyanet eden anlamına geliyor. Namaz ise insanın üzerine yüklenmiş en büyük emanettir. Bu açıdan bakıldığında namaz kılmayan birisi emanete riayet etmeme noktasından hain oluyor. Üstad hazretlerinin bu değerlendirmesinde fıkhı bir bakış açısından çok işin itaat ve isyan boyutu öne çıkıyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...