Namaz kılmayana verilen dehşetli cezanın hikmeti nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Namaz, gurur ve kibri en fazla kıran ve insana kul olduğunu en güzel ders veren, kudsî bir ibadet. Önce kıbleye dönülür, nefsin değil Hakk’ın dilediği yöne teveccüh edilir. Tekbir ile başlanır; “En büyük ve mutlak büyük, ancak Allah’dır” denilir, nefse haddi bildirilir. Huzurda el bağlanır, itaatın ancak O’na olması gerektiği nefse ders verilir, benlik yerini taate bırakır. Allah’ın Sübhan olduğu beyan edilir. O’nun noksan sıfatlardan münezzeh ve kemâl sıfatlarla muttasıf olduğu zikredilir; nefse noksanı ve kusuru hatırlatılır. Hamd ile sürdürülür, medih ve senanın ancak Allah’a ait olduğu ilân edilir, nefis perişan olur. Yine tekbir ve rükû...

Nefsin beli bükülür... Yine tekbir ve secde. Gurur yere sürtülür... Nefis ezildikçe, kulluk inkişaf eder. Ve insan, enaniyetten uzaklaştığı nispette Hakk’a yakın olur. Namaz külli bir ibadettir. Hatta tüm ibadetlerin hulasası ve özetidir diyebiliriz. İslam'ın şartları, namazın içinde gizlidir.

Mesela; namazda iken bir şey yiyip içmememiz, oruca; eğilip kalkmamız bedenin zekatını vermeye, yani zekata; Kâbe'ye yönelip, hayalen Kâbe'yi gözlerimizin önüne getirmek hacca vs... Aynı zamanda Kâinattaki mevcudatın yapmış olduğu ibadetleri de namazımızda özetlemekteyiz.

Mesela, ayakta duruşumuz ağaçlara; rükua gidişimiz, dört ayaklı hayvanların haline ve secdeye gitme durumumuzda, sürüngen hayvanların yapmış olduğu ibadetleri namazımızın içinde gösterek Kânattaki mevcudatın yapmış olduğu ibadetleri de bir manada hâl ve hareketlerimizle Cenab-ı Hakk'a takdim ediyoruz.

"Es salatu imadüddin" muktezâsınca "Namaz dinin direğidir." Yani bir çadır nasıl ki direksiz ayakta duramıyorsa, aynı şekilde dünyanın sigortası hükmünde olan namaz olmazsa bu dünyamız ayakta durmayacaktır.

Hakkıyla kılınan bir namaz, kişinin bir çok kötülüklere girmesine sed olacaktır.

Madem bu dünyaya gönderilişimizin gayesi Cenab-ı Hakk'ı tanımak ve ibadet etmektir. Öyle ise Cenab-ı Hak, bir günde vermiş olduğu yirmi dört saatten bir saati istemekte ve namaz kılmamızı emretmektedir. İşte namazın sayılamayacak kadar özelliklerindendir ki, Cenab-ı Hak Kur'an-ı Kerim'de ısrarla namaz kılmamızı istemekte ve kılmadığımız takdirde de tehdit etmektedir.

Eğer kişi, namazı inkar ederse, zaten dinden çıkar. Şayet gevşeklik ve tembellik gösterip kılmazsa, bu da cehennemle tehdit edilmekte ve aklı başa getirmektedir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

adba

Alaaddin Başar beyle yapılan bir röpörtajdan alıntı yaptım: Bütün Kâinat insana hizmet ediyor. İnsan neye hizmet ediyorsa,  Kâinat da ona hizmet etmiş oluyor. Bir insan ahlaksızlık yapıyorsa, bütün  Kâinat ona hizmet ediyor. Dünya onun için dönüyor, güneş onun için yanıyor, hava onun için onun kanını temizliyor, hücreler onun için çalışıyor, ta ki bu adam günah işlesin gibi oluyor. O zaman ona bütün hizmet eden şeylerin hukukuna tecavüz ediyor. Allah'ı tesbih eden o kadar mahlukatı isyanda, şirkte, küfürde kullanıyor.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ziyaretçi (doğrulanmadı)
ALLAH razıolsun hepinizden inşallah yazılan yazılar çok doğru ben namaz kılmıyodum,ve benim üzerime belalar gelmeye başladı ve ben yine terk ettim namazımı yine obela geldi yine beni buldu.şimdi çok şükür namzımı kuranımı tesbihatlarımı yapıyorum ve o bela gitti inşallah bidaha gelmezde bende namazımı kılıp Allah a şükrederim.çünkü namazdayken herşeyi unutuyorum. Allah herkesin yar ve yazdımcısı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...