Block title
Block content

"Nasıl ki bir kitap, bâhusus öyle bir kitap ki, her kelimesi içinde küçük kalemle bir kitap yazılmış, her harfi içinde ince kalem ile muntazam bir kasîde yazılmış,.." İzah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ağaç bir kitap, ağacın bir dalı kelimesi, dalın ucundaki meyve ise bir harfidir. Ağaç, dal ve meyveyi inceleyen fen ilmi, her birisi içinde sayısız hikmet ve manaların olduğunu keşfediyor. Mesela, elma bir meyvedir lezzetiyle, besin değeri ile sanat ciheti ile incelendiğinde, hakkında ciltlerle kitap yazılabiliyor.

Kainatta atomlardan tut ta galaksilere varana kadar her şeyin kitaplar yüklü manalar ifade ettiğini fen ilimleri ispat edip ortaya koymaktalar.

Mesela, insan bir kitap, insanın bir organı olan gözü kelime, gözün içindeki sistemler ise birer harf niteliğindedir. Öyle ki yirmi otuz gramlık gözü tarif etmek için ciltlerle kitap yazılmıştır. Hatta göz doktoru doktor olabilmek için altı yıl tahsili gördükten sonra dört yıl da uzmanlık eğitimi görmektedir. Demek bir kelime olan göz içine saklı ciltlerle kitaplar dürülmüş. Örnekleri çoğaltmak mümkün...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...