Block title
Block content

"Nasıl ki insan şu âlem-i kebirin bir misal-i musağğarıdır..." Kainatta ne varsa insanda da numune olarak olduğu söyleniyor. Dört büyük melek de bu kainatta olduğuna göre, bunların bizdeki numuneleri nelerdir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanın kainata numune olması birebir aynı ile bir nümune olmak anlamında değildir.

Mesela, bitkiler bir türdür, bu türün temel özelliği insanda nümune olarak mevcuttur. Yoksa yüz binlerce değişik bitki türlerinin hepsinden bir nümune birebir insanda vardır demek, yanlış ve hatalı olur. İnsanın bitkiler gibi büyümesi, suya ve ışığa muhtaç olması, vücudundaki kılların dal ve yapraklara benzemesi gibi şeyler örnek olarak verilebilir.

Yine hayvanların şehvet, yemek içmek, üremek gibi özelliklerinin insanda da bulunması buna bir misaldir. Nasıl maddi noktadan insan şu alemin bir özeti ise aynı şekilde mana ve nuraniyet açısından da manevi alemlerin özetidir.

Melekler nurani ve manevi alemlerin sekeneleri oldukları için, onların temel özellikleri insanda kemali ile mevcuttur. İnsandaki şehvet nasıl ki hayvanidir, kalp ve vicdan gibi nurani ve latif cihazlar da manevi ve melekidir. İman, ahlak ve ibadet de meleklerin hasletleri olarak insanda bulunuyor. Yoksa Cebrail ve Mikail (as)’in birebir vasfı insanda bulunacak diye bir şey söz konusu değildir. İnsanda meleklerin temel özellikleri mevcuttur, ama fiziki ve şekli bir benzerlik aramak yanlış olur.

Mesela Cebrail (as) tefekkür eder, Hazreti Peygamber Efendimiz (asv) bir insan olarak ondan daha ala tefekkür eder ve hakeza.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...