"Nasıl ki, senin namazın edeb-i nezîhânesinin vesîlesi olan zâhirî taharete, batnının bâtınındaki necâset ona tesir etmez ve bozmaz; öyle de, maânî-i mukaddesenin sûret-i mülevveseye mücâvereti, zarar etmez." İzahı nasıldır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu ifadelerle vesvesenin zararsız olduğu, bir örnekle izah edilmektedir:

Kendi kanımız ve dışkımız üzerimize bulaşırsa, abdestimiz bozulur. Üzerimize bulaşan bu iki necaset vesilesi olan unsurlar, bizim içimizde bulunmaktadır. Damarlarımızda kan dolaşmakta ve bağırsaklarımızda da artıklar bulunmaktadır. Ancak bu iki unsur dışarı çıkıp üzerimize bulaşmamak şartı ile hiçbir zararı yoktur; abdestimizi bozmaz.

Aynen bunun gibi, hayalimizde geçen fikirler ve şekiller, hayata taşınmadıkça, fiiliyata yansımadıkça, hiç bir zararı yoktur. Damarların içinde kan dolaşabildiği gibi, bizim kafamızın içinde de fikirler dolaşabilir, hayalimizde de kötü senaryolar yer edebilir. Damarlarımızdaki kan, abdestimizi bozmadığı gibi hayalimizdeki kötü düşünceler de dışarı yansımadıkça, yani gereği yapılmadıkça bize bir zararı yoktur. Bir zararı varsa, o da evham edip, zararlıymış gibi yersiz bir kabuldür.

Bir insan, içinde kan ve dışkı olduğu için, abdestim bozulmuştur derse, zararsız bir şeyi zararlı kabul etmiş olur. Aynen öyle de, hayalinde geçen ve hakikatte zararsız olan şeyleri zararlıymış gibi kabul eden de aynı hatayı yapmış olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

1234567
Allah razı olsun ,,,
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
memduh MEMDUH
GERCEKTEN ALLAH RAZI OLSUN
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...