"Nasil ki, Zeyd diyebilir ki: "Şems benim lambamdır, dünya benim evimdir." Ömer de diye bilir, aralarında münakaşa olmaz. Yalnız "gareyn"e ait kısım müstesnadır. Yiyecek, içecek ve saire gibi şeylerde münakaşa olur." Açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Üçüncü nokta: Aşağıda işiteceğin gibi, istifadede müzahemet ve münakaşa yoktur. Nasıl ki Zeyd diyebilir ki, "Şems benim lâmbamdır, dünya benim evimdir." Ömer de öyle diyebilir ve aralarında münakaşa da olmaz. Evet, Zeyd, meselâ dünyada tek farz edilirse, istifadesi nasılsa, bütün insanlar içinde iken istifadesi yine öyledir, ne fazla olur ne noksan. Yalnız "gâreyn"e ait olan kısım müstesnadır. Zira yiyecek, içecek ve saire şeylerde münakaşa olur."(1)

Dünyanın genel ve umumi nimetlerinden faydalanma hususunda insanlar arasında bir daralma bir sıkışma bir kapışma olmaz. Mesela güneşin ışığından ve havanın oksijeninden faydalanma konusunda bütün insanlar eşit ve aynı sayılır. Aralarında bir kavga ve sıkışma söz konusu olmaz. Zeyd’in "Güneş benim lambam, dünya ise evimdir." demesi, başka birisinin aynı şeyi demesine mani ve engel değildir.

Bir de dünyanın kısıtlı ve sınırlı nimetleri vardır ki, işte insanlar bu nimetler üzerinde kavga ve niza ediyorlar. Ekonomi, kısıtlı nimetlerin sınırsız talepler önünde paylaştırılmasıdır. Bütün savaş ve gürültülerin temelinde insanın doyumsuz ve hırslı istekleri yatmaktadır. İşte peygamberlerin ve dinlerin gönderilme amaçlarından birisi de, bu durumu adilane bir hükme bağlamak içindir. Zira insanların hırsları ve ihtirasları adil bir çözüme elverişli değildir.

Günümüzde dünya kaynaklarının yüzde sekseni yüzde yirminin elinde, geri kalan yüzde yirmi kaynaklar ise yüzde seksene verilmiştir. Bu basit istatistik bile bu durumu anlatmaya yeter kanaatindeyiz.

Gareyn, alt ve üst çene, yani ağız demektir. İki gar, iki mağara anlamını içermektedir.

(1) bk. İşârâtü'l-İ'câz, Bakara Suresi 29. Ayet Tefsiri.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...