"Ne mümkün zulm ile, bîdâd ile imhâ-yı hürriyet? Çalış, idrâki kaldır, muktedirsen âdemiyetten!" Bunu ve devamında; hürriyet yerine hakikat ve fazilet, idrak yerine kalp ve vicdan kelimelerinin eklendiği beyitleri açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sosyalizmde sınıf farkı reddedildiği için, insanlar her hususta bir tarağın dişleri gibi eşit olmalıdır, fikri temel bir prensiptir. Bir dönem, dünyada sosyalizm rüzgârı çok kuvvetli bir şekilde estiği için, birçok devlet, bu rüzgâra kapılmış, sınıf kavgalarına girişmiş ve milyonarca masum insanlara zarar ve sıkıntı vermişlerdir. Biz bu izahtan sonra beyitlerin de kısa birer izahını yazalım.

"Ne mümkün zulm ile bîdâd ile imhâ-yı hürriyet?
Çalış, idrâki kaldır, muktedirsen âdemiyetten!"
(1)

İnsanın yaratılışından gelen hürriyetini zulüm ve baskı ile ortadan kaldırmak mümkün değildir. Nasıl, insanın düşünme kabiliyetini ortadan kaldırmak mümkün değilse, onun hürriyetini de ortadan kaldırmak mümkün ve kabil değildir.

"Ne mümkün zulm ile, bîdâd ile imhâ-yı hakikat?
Çalış, kalbi kaldır, muktedirsen âdemiyetten!"
(2)

Aynı şekilde baskı ve zulüm ile hakikatler imha edilemez. Zira hakikatlerin yuvası ve mahalli insanın kalbidir. Baskı ve zulümler ise kalbe tesir edemez, elini oraya uzatamaz. Bir insanın bedenini esir edebilirsiniz, ama kalbindeki hak ve hakikat aşkını asla ve asla esir edemezsiniz.

"Ne mümkün zulm ile, bîdâd ile imhâ-yı fazilet?
Çalış, vicdanı kaldır, muktedirsen âdemiyetten!
"(3)

İnsanlar fazilet ve meziyet noktasından bir tarağın dişleri gibi eşit olamazlar. Bu fıtrata zıttır. Baskı ve zulüm ile insanları fazilet ve meziyet noktasından eşit yapamazsınız. Mesela, ami bir Müslüman ile Hazreti Ali’yi (ra) meziyet ve fazilet noktasından müsavi tutamazsınız. Bu, akıl ve mantık ile asla bağdaşmaz. İnsanlar vicdanen fazıl ve ehl-i kemal büyük zatları takdir edip onlara ayrı bir kıymet verirler. O büyük insanlar da bu hürmeti suistimal etmezler; etseler, zaten büyük olamazlar. Eşitlik ancak hukukta olur. Yoksa böyle fıtri meziyetlerde musavat olmaz.

Dipnotlar:

(1) bk. Lem'alar, Yirmi İkinci Lem'a.
(2) bk. age.
(3) bk. age.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

olabilirkarakter
Biz de öyle zannediyorduk Manasını: "Ne mümkün zulm ile, bîdâd ile imhâ-yı hürriyet? Çalış, idrâki kaldır, muktedirsen âdemiyetten!" dedikte... Fakat, Anladık ki el oğlu gerçekten idrâki kaldırmak peşinde ve çalışıyor!!! ... Bu akıllı telefon çılgınlıkları, Sos. Medya kazanları, Whats up furyası ve tuzakları...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...