Neden bütün mevcudat bir tek Sania verildiği vakit, her bir mevcud bütün mevcudat kadar kıymetli olur?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir eser ya da sanat, iki noktadan dolayı kıymet kazanır. Birisi, eserin üstündeki nakış ve işlemenin kemalinden diğeri ise, eserin maliyetinden dolayıdır. Bir eser şayet mükemmel bir nakış ve işlemeye sahip ve maliyeti de çok pahalı ise, o eser çok kıymetli demektir.

Mesela bir elmayı nazara alalım; elmanın üstündeki sanat ve işleme harikulade bir mahiyettedir. Tadı, kokusu, rengi, tasarımı noktasından bakıldığında elma kıymetli bir sanat ve müthiş bir eserdir. Ve üstünde Allah’ın bin bir ismi tecelli ile kendini izhar ve ilan ediyor.

Elmanın maliyetine bakıldığı zaman yine harikulade bir masraf vardır. Bir elmanın teşekkülünde bütün kainat bir fabrika gibi çalıştırılmaktadır. Elmanın kızarmasında ve olgun bir hale gelmesinde dünyamızdan bir buçuk milyon kat büyüklükte olan güneş hizmet ediyor; toprak, su, hava da aynı titizlik ve itina ile elmanın oluşumunda hizmet ettiriliyor. Bunların bu hizmetlerini kiralamaya kalksak, bir elmanın teşekkülüne insanların bütün serveti yetmezdi. İşte bir elmanın oluşması kainat kadar pahalı bir kıymettir.

Şayet elmanın hem üstündeki nakış ve işlemeleri hem de oluşmasındaki maliyetleri, her şeye gücü yeten ve serveti sonsuz olan Allah’a vermeyip şuursuz ve cansız sebeplere havale edersek, bir elmayı yememiz imkansız bir hale gelirdi. Allah elmayı hem çok kıymetli ve maliyetli hem de gayet bol ve ucuz bir şekilde bize takdim ediyor.

Vahdette kıymet, şirkte ise değersizlik vardır. Şayet elmayı sebeplere havale etse idik, değil güneşi istihdam etmek, bir atomu bile yerinden kımıldatamazdık. Öyle ise kıymet ve ucuzluğu cem etmek, müthiş bir mucize ve mükemmel bir kıymetliliktir. Bu hakikati bütün sanatların üstünde görmek mümkündür.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Vbdestabe
Abiler mübalağa yapmıyorum ama muhteşemsiniz... ne güzel cevap yazıyorsunuz ne mantıklı misaller veriyorsunuz... üstadın talebeleride böyle olur allah bizlere sizin gibi anlamayı ve anlatmayı nasip etsin...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...