Block title
Block content

"Nefsin tembelliğini bırakıp bazı kavânîn-i âdetimden güzelce istifade etseniz, siz de binebilirsiniz." İnsan her şeyi Allah rızası için yapıyorsa, bu cümleyi ve insanın ala-yı illiyyine ulaşmak için ibadet etmesini, cenneti nasıl düşünmeliyiz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Meselâ, Hazret-i Süleyman Aleyhisselâmın bir mu’cizesi olarak teshir-i havayı beyan eden وَلِسُلَيْمٰنَ الرِّيحَ غُدُوُّهَا شَهْرٌ وَرَوَاحُهَا شَهْرٌ  âyeti, 'Hazret-i Süleyman, bir günde havada tayeran ile iki aylık bir mesafeyi kat’ etmiştir.' der."

"Cenâb-ı Hak, şu âyetin lisanıyla mânen diyor: 'Ey insan! Bir abdim hevâ-i nefsini terk ettiği için havaya bindirdim. Siz de nefsin tembelliğini bırakıp bazı kavânîn-i âdetimden güzelce istifade etseniz, siz de binebilirsiniz.' ”(1) 

"Rüzgârı da Süleyman'a boyun eğdirdik ki, sabahtan bir aylık, öğleden sonra da bir aylık yol giderdi."(Sebe', 34/12)

İkinci cümlede kâinata konulmuş kurallara riayet ederseniz, yani hava unsuruna potansiyel olarak konulmuş gizli nimetleri çalışma ve gayret etme ile keşfedebilirseniz, siz de kısa bir zaman diliminde uzak diyarlara ulaşabilirsiniz, denilmektedir.

Peygamberlerin mucizeleri, insanlığın teknolojik olarak hangi seviyeye ulaşabileceğine bir model bir ilham bir numune oluyor. Hazreti Süleyman (as) hevasını terk ettiği için Allah onu bir anda havaya bindirerek bir aylık mesafeyi kat ettiriyor. Ey insanlar siz de çalışın, hava unsuruna potansiyel olarak konulmuş gizli nimetleri bulun sizde benzer bir şekilde uzun yolları kısa bir şekilde kat edin denilerek, insanları motive ediyor.

Nitekim insanlık uçak, tiren, gemi, araba gibi vasıtalar ile bu mucizeye biraz yaklaşmıştır. Belki ileride daha da hızlı ulaşım araçları da keşfedilecektir. Jet uçaklarının sesten iki kat hızlı uçması buna güzel bir örnektir.

Bu paragraftaki mesaj, insanlığın çalışma ve tekvini şeriata riayet etme ile neler yapabileceğini ifade etmektir. İbadet ve ihlas ayrı bir meseledir. Dünya nimetleri çalışma ve tekvini şeriata riayet etme ile elde edilirken, uhrevi nimetler ya da rızay-ı İlahi de ibadet ve ihlas ile elde edilir.

Nasıl kumar, faiz, rüşvet ve hırsızlık gibi haram yollar ile dünya nimetleri elde edilemez ise riya, kibir ve gurur gibi ihlasa zıt olan şeylerle de rızay-ı İlahi elde edilemez.

(1) bk. Mektubat, Yirminci Söz, İkinci Makam.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...