"Nev'-i beşer bu son harb-i umumînin eşedd-i zulüm ve eşedd-i istibdadı ile ve merhametsiz tahribatı ile ve bir tek düşmanın yüzünden yüzer masumu perişan etmesi..." II. Dünya Savaşından sonra bunlar gerçekleşti mi; yoksa III. Dünya savaşı mı kastediliyor

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İkinci Dünya savaşının tahribat ve acısı çok uzun bir zaman sürdü. Bu savaşın yaralarının sarılması hiç de kolay olmadı. Dolayısı ile bu paragraftan Üçüncü Dünya savaşına bir işaret çıkarmak pek mümkün görülmüyor.

Bu savaşta milyonlarca insan hayatını kaybetti, şehirler yerle bir oldu, devletler çok güç kaybetti. Bu durumda insanların mutlu ve huzurlu bir şekilde dünyaya dalması pek mümkün gözükmüyor. Nerede ise her aileden bir insan ölmüşken, insanların dünyaya iltifat etmesi pek mümkün değildir.

İkinci Dünya savaşından sonra insanlarda büyük bir travma oluşmuştur. Travma sonrası kişilerde ise moral bozukluğu, umutsuzluk, uykusuzluk, kâbus görme, en ufak uyaranla irkilme, sinirlilik, travmatik olaya ait anıların tekrarlaması, bu olayı hatırlatan durumlardan kolayca rahatsız olma, kendini ya da çevredekileri değişmiş hissetme, yabancılaşma gibi belirtiler görülebilir ki Üstadımızın "vicdan azabı ve meyusiyet" dediği durum budur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...