"Niçin Risale-i Nur'un şahsı manevisi var da İslamiyet'in şahsı manevisi yok?" şeklindeki sorulara nasıl cevap verebiliriz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu zamanın cemaat zamanı olması hususu, sadece Nur talebeleri için değil, bütün Müslümanlar için geçerli bir husustur. Cemaatleşme kavramı, bu zamanın zaruri bir kavramıdır, bu sebeple meslek ve meşrebi birbirine yakın olan bütün Müslümanlar, kendi aralarında cemaatleşip kenetlenmelidir. Şahsi manevi ve şirketi manevi kavramları, diğer meşrepte olan İslam cemaatleri için de geçerli bir kavramdır. Üstad'ın bu tespitleri özelde Nur Talebelerini, genelde ise İslam alemini alakadar ediyor.

Üstad Hazretleri sadece kendi cemaatinin değil, bütün İslam âleminin bir hekimidir, dolayısı ile Risale-i Nurlar mal-ı umumidir. Her Müslüman’ın şaşmaz ve istikametli bir rehberidir. Farklı meslekten bir Müslüman, Risale-i Nurlar ile imanını kurtarıp ihlas ve uhuvvet prensiplerini kendi cemaatine tatbik etse, aynı mana burada da geçerlidir. Yani şirket-i manevi aynen burada da vuku bulmuş olur.

Lakin cemaatleşmenin dışında duran bir Müslüman, bu manaya mazhar olamaz. Zira bu asırda küfür cemaatler haline girip öyle saldırıyor, bir insan ne kadar mükemmel ve dahi de olsa, cemaatleşmiş küfür karşısında bir şey yapamaz. Bu sebeple her Müslüman, kendi mizaç ve karakterine uygun olan, hak bir cemaate dahil olup, şahsi manevinin gölgesine girmesi gerekir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...