"Nifak, imanın hilâfına, kalbleri ifsad eder. Kalbin fesadı ise, yetimliği intaç eder." Buradaki kafirlerden ziyade münafıklara vurgu yapılmasının sebebi nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Sonra nifak, imanın hilâfına, kalbleri ifsad eder. Kalbin fesadı ise, yetimliği intaç eder. Yani, bozuk olan bir kalb kendisini sahipsiz, maliksiz, yetim bilir. Bu hâletten korku neş'et eder. O korku onu kaçıp gizlenmeye icbar eder. Kur'an şu hallerine ( وَاِذَا خَلَوْا ) ile işaret etmiştir. Yani, 'Kaçıp halvetlere gittikleri zaman...' "(1)

Nifak münafıklığın bir alameti bir vasfıdır. Münafığın kalbinde küfrün asgari bütün özellikleri ile beraber, bir de nifak bulunuyor ki bu nifak münafığı kâfirden daha beter daha şiddetli bir hak düşmanı yapıyor. Bu yüzden "münafık kafirden eşeddir (daha şiddetli daha beter)" denilmiştir.

Bir kâfir insanlığa zarar vermeden insanlar içinde geçinip gidebilir, ama kalbinde nifak olan bir münafık, akrebin, sokmadan ve zehirlemeden lezzet alması gibi insanlar arasında özelliklede Müslümanlar içinde fesat ve nifak çıkartmaktan zevk duyar bir haşeredir.

Nifak ile küfür arasında böyle ince ve derin bir fark bulunuyor.

(1) bk. İşârâtü'l-İ'câz, Bakara Sûresi, 14 ve 15. Âyetler Tefsiri.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...