"Nifakın dört mertebesinin tarihlerine tevafuk ile parmak basıyor." Burada bahsedilen “nifakın dört mertebesi” tam olarak hangi tarihi hadiselere işaret ediyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

نَّ الْمُنَافِقِينَ فِى الدَّرْكِ اْلاَسْفَلِ مِنَ النَّارِ cifir ve ebced hesabıyla, tam tamına nifakın dört mertebesinin tarihlerine tevafukla parmak basıyor."

"Şöyle ki: Şeddeler sayılır, eğer okunmayan hemze’ler ve فِى deki okunmayan ى sayılmazsa, tam tamına bin üç yüz altmış iki (1362) ederek bu seneye parmak basar."

1362 / 1942: İkinci Dünya Savaşı'ndaki dehşetli nifaklara bakıyor.

"Eğer مِنَ النَّارِ deki şedde bir nun bir lâm-ı aslî hesap olsa, bin üç yüz kırk iki (1342) ederek Birinci Harb-i Umumînin dehşetli nifakları netice veren tarihine tam tamına tevafukla haber verir."

1342 / 1923: Birinci Dünya Savaşı'nın bir neticesi olan dinsiz ve dine mesafeli rejimlerin ortaya çıkmasına işaret ediyor.

"Eğer şedde iki nun sayılsa, okunmayan hemzeler ve ى de sayılsa, bin üç yüz yetmiş altı (1376) ederek, bu zulümatlı nifakın sukut mertebesine ve çok âyetlerde nur ile karşılaştırılan اَلظُّلُمَاتِ kelimesinin makam-ı cifrîsi olan bin üç yüz yetmiş iki (1372)’ye dört farkla tevâfuk ederek haber verir."

1376 / 1956: Bu tarihte çok partili sisteme geçmenin bir sonucu olarak, mutlak baskı rejimin kırılmasına işaret ediliyor.

"Eğer okunmayanlar sayılsa ve اَلنَّارِ deki şedde lâm-ı aslî olsa, tam tamına bin üç yüz altı (1306) ederek küfür ve nifakın dehşetli fırtınalarının tarihine tevafukla parmak basar gördüm."

1306 / 1888: Osmanlı-Rus harbine işaret ediyor. 93 Harbi olarak da ifade edilir ki Osmanlı bu harpte çok büyük bir risk içinde idi. Üstad Hazretleri bu manayı şu ifadeleri ile özetliyor:

“Ehl-i küfrün bin iki yüz doksan üç (1293) harbiyle âlem-i İslâm'ın nurunu söndürmeye çalışması tarihine...”(2) ifadesi yaklaşık bir değerlendirmedir.

Dipnotlar:

(1) bk. Emirdağ Lahikası-I, 15. Mektup.
(2) bk. Şualar, On Birinci Şua, On Birinci Mesele.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
GÜNÜMÜZÜ OLAYLARINI VE TARİHLERİ GÖSTEREN AYET CİFİR VE EBCEDLERİ DE VARMI RİSALELERDE.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Risale-i Nur Kur'anın bahsettiği bu gibi büyük hadise ve olaylara işaret ediyor. Her dönem ve hadiseden açıktan bahsetmesi düşünülemez.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ziyaretçi (doğrulanmadı)
günümüz olayları küçük mü.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
O döneme göre çok küçük.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...