Block title
Block content

"Nihayetsiz cinayet ise nihayetsiz azabı icab eder." Kafirden herkes davacı olacak da kafirlerin zerrelerinin suçu nedir ki cehennemde yanacak?

 
Soru Detayı:

Sevgili Risale editör.masnuat zerreler şuursuz oldukları halde namaz kilmayandan davacı olacaklar (esmai hüsna ve vahdete hizmet hesabına) bu nasıl oluyor.kafiron zerresi şehadet ediyor onun ne suçu var cehennemde yanacak

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Cehennemde yanacak olan insanın kendisidir. Yanmaya vesile olan beden zerreleri, tıpkı cehennemde vazifeli olan zebaniler gibi vazifelidirler. Onlar, meleklerde olduğu gibi ateşin azabını kafirin ruhuna ulaştırmaktan keyif bile alabilirler. İnsanların ve cinlerin özünü teşkil eden ruhların dışında, cehennemde her şey vazifeli birer memurlardır. Allah onları azap ve acıdan azade kılmıştır.

“Hayır! Hayır! Olmaz böyle şey! Eğer bu tutumundan vazgeçmezse, onu perçeminden tutup cehenneme sürükleriz. Evet, o yalancı ve suçlu perçeminden tutup sürükleriz. İstediği kadar grubunu / adamlarını yardıma çağırsın! Biz de zebanîleri çağırırız!” (Alak, 96/15-18) (1).

Cansız varlıklar adına Allah kamu davası açacak, tıpkı savcının kamu adına dava açması gibi. Savcı kamudan habersiz kamu yararına dava açabiliyor. Allah da kainat adına kafire hesap soracak. Cansız varlıkların ceza ehliyetinin olmaması, onlar adına dava açılamayacağı anlamına gelmiyor.

Aklı ve şuuru olmayan bir deliye birisi eziyet edip hakkını gasp etse, yargı deli adına hesap sorar.

(1) bk. Taberi, Zemahşeri, Beyzavi, Nesefi, Razi, ilgili ayetin tefsiri.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

[email protected]

ALLAH razı olsun sevgili Risale editör Rabbim ilminizi arttirsin

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...