Block title
Block content

"Nihayetsiz küçüklük içinde, nihayetsiz büyük cinâyet işliyorsun. Elbette, ebedî, büyük cezaya müstehak olursun..." Burayı açar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan, cisim ve nefis olarak kainat içinde bir zerre kadardır. Ama inkar ve küfür noktasında cinayeti çok büyüktür. Yani insanın hayırda eli kısa, şerde eli uzundur. Nasıl bir binayı yüz usta, yüz günde zorluklar içinde yapar, ama haylaz bir çocuk, bir kibrit çöpünü ateşlemek ile yüz ustanın yüz günde yaptığı binayı bir dakikada harap eder. Aynı şekilde insan hayır ve tamir noktasında çok küçük ve bir nokta kadardır, ama şer ve tahribat noktasında çok büyük ve nihayetsiz cinayetler işleyebilecek bir kabiliyettedir.

Bütün kainat ve içindeki mahlukat, her yönü ile Allah’ın varlığını ve birliğini isim ve sıfatları ile beraber ispat ettiği halde, bu ispatları görmezlikten gelip inkar etmek, bütün kainata ve içindeki mahlukata bir cinayet ve hakarettir. Onların hukukuna tecavüzdür.

Koca kainat Allah’ın isim ve sıfatlarını talim için kurulmuş bir mektep iken, insan inkar ve küfür sayesinde bu mektebin kuruluş amacını ve hizmetini reddederek, nihayetsiz cinayet işlemiş oluyor. Halbuki bütün bu masraf ve icraatlar, kainat mektebinin kuruluş gayesi hep insan içindir.

Yukarıdaki manalar göz önüne alındığında, inkar ve küfrün ebedi ve şiddetli olarak cezalandırılması aynı hak ve adalettir. Bu yüzden kafir cehennemden ebedi olarak çıkamayacağı gibi cezanın da her çeşidine çarptırılacağını hadis ifade ediyor...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...