"Nimetin şükrü nimet nev'indendir." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Nimetin nimet olduğunun farkına varıp, onun şükrünü eda etmek, insana verilmiş ikinci bir nimettir, denilebilir. Yani şükrü hidayet kapsamında düşünecek olursak, nimetin kendisinden daha ziyade ehemmiyetli bir nimet denilebilir. Zira Allah bütün nimetleri, nimeti verene takdir ve şükür için veriyor.

Şayet insan bu nimetlere şükretmez ise, nankörlük etmiş olur. Öyle ise insanın nimetlere şükretmesi nankörlükten kurtulmak noktasından bir nimet şekli ve türüdür, denilebilir ki bu da bir nevi nimet türüdür.

Nimet içinde olup da nimete şükretmeyen birisi, nimetin en önemli türü olan şükrü terk etmiş oluyor. Nimet içinde olan birisi nimetin şükrünü eda ediyor ise, ikinci büyük bir nimetin içinde demektir.

Mesela, hidayete mazhar olmuş birisi, hidayetin o aziz nimet cihetini fark edip hidayete şükrederse, ikinci bir nimete de kavuşmuş oluyor. O hidayeti bir başkasına tebliğ ederse, üçüncü bir nimete daha kavuşmuş demektir. Hidayet içinde olduğu halde hidayetin kıymetini takdir etmemek, bir nimet türünü idrak etmemek demektir, şeklinde anlayabiliriz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

looking_for_merci
Ben bu konuyu soyle anlamistim, mesela bize calismamiz (tekvini sartlari yerine getirmemiz) neticesinde verilen nimetleri yine calisarak, ayni azmi, sevki gostererek daha faydali olmak suretiyle sukretmek seklinde de algilamistim; bu konuda ne dersiniz?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)

Öyle de düşünülebilir, daha farklı manalar da çıkarılabilir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...