"Nimetin şükrü nimet nev'indendir." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Verilen nimetin şükrü, kendi nevinden olmalıdır. Her nimete dil ile yapılan şükür güzel olmakla birlikte, asıl şükrün o nimetin kendi cinsinden bir şükrün icra edilmesidir. Yani, nimetin şükrünün nimet nev’inden olması; verilen nimetin cinsinden olarak şükretmek demektir. Üstad İşaratu’l-İ’caz’da buna şükr-ü örfî diyor. Yani verilen nimetin yaratılış gayesine ve fıtrî istikametine göre kullanılmasıdır. Mesela; göz nimetinin şükrü, onu haramdan sakındırmak, hak ve hakikat yolunda istimal etmektir. Maddî servetin şükrü onun zekâtını vermektir. Nimet olarak verilen el, ayak, göz, kulak vs. âzaları meşru dairede kullanmaktır.

Evet, göz hak namına ve tefekkür hesabına çalıştıkça şükrünü yerine getirmiş olur. Dil Allah için konuştukça ve hak için mücadele edip konuştukça kendine ait şükrü yerine getirmiş olur. Aynı şekilde bize verilen mal ve mülk için dil ile yapılan şükür çok kıymetli olmakla birlikte, malın asıl şükrü bu malı helalden kazanmak, helade kullanmak ve muhtaçlara başta zekat niyetiyle olmak üzere Allah hesabına sadaka ve yardımlarla yardım etmektir.

Güzel sesin şükrü dile yapılanla birlikte, bu sesi kur'an, ezan ve İlahilerle insanlara ulvi hisler yaşatmaktır.

İlim nimetine en iyi şükür bunu hakta, hak yolunda ve davasında kullanmaktır. Hidayet nimetine en iyi şükür ise, mazhar olduğumuz bu nimete başkalarının da mazhar olması için çalışmak ve vesile olmaktır.

Sair nimetleri bu verilen değerlendirmeler ışığında yapmak ve kendi alemindeki her nimete hakkıyla şakir olmaya çalışmaktır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

looking_for_merci
Ben bu konuyu soyle anlamistim, mesela bize calismamiz (tekvini sartlari yerine getirmemiz) neticesinde verilen nimetleri yine calisarak, ayni azmi, sevki gostererek daha faydali olmak suretiyle sukretmek seklinde de algilamistim; bu konuda ne dersiniz?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)

Öyle de düşünülebilir, daha farklı manalar da çıkarılabilir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...