Block title
Block content

"Nimetlerin numunelerini göstermek için beş-altı gün seyrangahlara bu kadar masraf ediyor. Bu memleketi kurdu,.." cümlesinde; seyrangahlar tabiri ile beş-altı günün izahı nedir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Seyrangah tabiri, iki manada yorumlanabilir. Birisi, dünya hayatının kısalığını ifade etmesidir. Bilindiği gibi, insanlar haftanın büyük çoğunluğunu çalışma ile geçirirler, belli günlerde de dinlenmek üzere güzel manzaralı seyrangahlara, mesire yerlerine, deniz kıyısına giderler. Ruhlar âleminden başlayıp ebede kadar devam eden yolculuğumuzda bu dünya hayatı birkaç günlük seyir zamanı gibidir.

Seyrangâhın diğer manası ise, bu güzel dünyanın muhteşem bir tefekkür mekânı olmasıdır. İnsan bu dünyada hem kendi nefsine takılan ve her biri ayrı bir mucize olan organlarını, duygularını, hem de haricî âlemde onun istifadesine sunulan sonsuz mucizeleri tefekkür ve ibretle seyir etmekle görevlidir.

Altıncı Söz'de “göz” için, “rahmet çiçeklerinin mübarek bir arısı” tabiri kullanılır. Arının çiçekleri dolaşması gibi, insan gözü de bu dünyadaki güzel ve harika sanatları seyir ederek marifet ve muhabbet balı yapar.
Seyrangâh kelimesi bize bu dersi de verir.

Beş altı gün, ifadesi, dünya hayatının kısalığını ifade etmekle birlikte, semavat ve arzın altı günde yaratıldığını bildiren ayet-i kerimeye de bir işaret taşımaktadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...