Block title
Block content

"Nisbet-i Kayyumiyet" konusunu açar mısınız? Konu ve olaylarda nisbet-i kayyumiyet nasıl işler?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kayyumiyet; her şeyin Allah’ın kudreti ile ayakta durması anlamındadır. Yani atomdan ta galaksilere kadar, her şey varlığında ve hareketlerinde, hepsi Allah’ın kudreti ile varlar ve onun kuvveti ile hareket ediyorlar. Allah bir an kudretini bu kainattan ve varlıklardan çekse; her şey yerle bir olup helak olurlar. İşte kudretin kainat ile olan bu münasebetine kayyumiyet deniyor.

Nispet; Allah’ın isim ve sıfatlarının, kainatın arka planında sürekli bir şekilde işlemesi ve onunla her daim irtibatlı olma halidir. Bu kayyumiyet sırrı; bir atomun, bir galaksinin arkasında nasıl işliyor ve onları tasarruf ediyor ise, siyasi ve içtimai hadiselerde de aynı şekilde işleyip tasarruf ediyor. Allah’ın izin ve tasarrufu olmadan yaprak dahi kımıldayamaz, bu tevhit inancının zaruri bir gereğidir.

Bir iki şahsın, bir manifesto ile dünyayı siyasi ve iktisadi çalkantıya sokması, işin zahiri sebep boyutudur. Gerçekte o dev hadiseleri tedbir ve tasarruf eden Allah’tır ve kayyumiyet sırrıdır. Nasıl incir çekirdeği koca incir ağacına basit ve adi bir sebep ise, bu gibi şahısların yapmış olduğu manifesto da bu olaylara basit ve adi bir sebeptir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...