"Nitekim Kürt meselesinin politik mazisi; yirmi otuz yıllıktır." Bu cümle makalenizin bir bölümünde geçiyor. Bunun gerçekle yakından hiçbir ilgisi yoktur, cümleleri kullanırken politik çarpıtma yapmayın...

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kürt meselesi kavramı ile ezilmişlik kavramı farklı şeylerdir. Kürt meselesi; milliyetçi bir söylemdir, bu yüzden kökü cumhuriyetle başlar. Zira Cumhuriyet rejiminin kuruluş felsefesinde ırkçılık hakimdir. Ondan önce Osmanlı rejiminde milliyetçilik mefhumu olmadığı için, Osmanlı dönemindeki olaylara Kürt meselesi demek cahilliktir. Belki o dönemlerdeki olaylara farklı isimler koymak, hatta ezilmişlik demek doğru olabilir; ama asla milliyetçi kavramları söyleyemeyiz.

Mustafa Kemal, Kürt asıllı Ziya Gökalp’tan etkilenerek, cumhuriyet rejimini Türk milliyetçiliği üstüne bina etmiştir. Buna rağmen cumhuriyetin ilk dönemlerindeki isyan ve direnişlerin hemen hemen hepsi din içeriklidir, bir ulus ya da kavmin hak arayışı değildir. Bu nedenle Cumhuriyet rejiminin ilk dönemlerindeki olaylara Kürt meselesi diyemeyiz. Mesela; Şeyh Said isyanı tamamen din adına yapılmış bir isyandır.

PKK ve terör sorunu, dinsiz felsefenin ve solculuk akımının Türkiye'ye bir sonucu, bir neticesidir. Daha sonları dinsiz komünist felsefe iflas edince, PKK örgütünün de içinde bulunduğu bu akımlar, fikri çizgilerini milliyetçiliğe ve ulusçuluğa kaydırmışlardır. Bu akımlar dinden ve ümmetçilik bilincinden pek hazzetmezler. Doğu bölgemizin yegane reçetesi din bilinci ve bu bilinçten hasıl olan din ve vatan kardeşliğidir. Yoksa Türkçülük de Kürtçülük de bu millete zarar ve bölünmekten başka bir halt getirmez. Olgun ve bilinçli bir Müslüman, ırkçı fikirlere pirim vermemelidir. Peygamber Efendimiz (asm) ırkçılığın her türlüsünü lanetlemiştir.

Risale-i Nur talebeleri İslam milliyetçisidir. Etnik milliyetçiliğe şiddetle karşıdır. Özellikle Türkçülük ve Kürtçülük perdesi altında yapılan dinsizliğe, fikri anlamda savaş açmışlardır. Risale-i Nurların hiçbir yerinde etnik anlamda ırkçılığa pirim verilmez, bilakis Üstad Hazretlerinin en sert ifadeleri bu etnik milliyetçilik üstünedir.

Tembih: Üstad Hazretlerinin milliyetinin ne olduğu önemli değildir; önemli olan onun İslam alimi oluşu ve bizi bu hususta aydınlatmasıdır. Üstad Hazretleri nesep bakımından seyyiddir; lakin kültür ve yöre bakımından Kürt’tür, bu biz Türkler için bir sorun değil, medar-ı şereftir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

greatweb
Üstadın Kürt olmasının hiçbir Kürt'e doğrudan faydası yoktur. Kürt'lere "Madem siz de Üstadın bedeni ile aynı ırktansınız, benzer genleri taşıyordunuz, buyrun cennete" denmeyecektir. Bunu ataları arasında hem Kürt hem Türk bulanan birisi olarak söylüyorum. O yüzden bu tür basit meseleleri tartışıp kardeşliği bozacak durumlar oluşturmak yerine imani meseleler üzerine kafa yormak en güzelidir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
1991
Zaten bir kürt, üstadı kürt olduğu için seviyorsa bu Allah rızası için olmadığından rafızilerin hz. Ali'ye muhabbeti nev'inden faydasızdır. Hatta hizmete zarardır. O yüzden O zatı mana-yı harfi ile sevmeliyiz. Üstad öyle ala-yı illiyyinde bir şahsiyettir ki; kürt de olsa, arap da olsa, türk de olsa hatta italyan da olsa bu ona ne nakise ne de üstünlük verir, o makamını Allah'a olan intisabından alıyor. Aslında Risale-i nur bütün meseleleri halletmiş.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hayırlısı

Ciddiyetiyle manidar , aynı zamanda ehemmiyetiyle de elzem olan imani meseleler yerine böyle bir siteyi böyle bir soruyla iştigal etmeyi ve de kınamayı şahsen aklıma sığıştıramadım...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
insirah__
osmanlı dönemindeki sorunları bugünkü sorunlarla karıştırmak tabiki büyük bir cahilliktir,böyle birşey söylemiyorum,osmanlı dönemimdeki sorunlar genelde aşiret bağlamında olmuştur ve ulusal değildir,günümüzdede güncelliğini koruyan kürt sorunuda bir ulusal harekettir,ama asla milliyetçi olduğunu kabul etmiyorum...sorunun çözümünü dini bir birleşmede görüyorsunuz,ama siyaset hiçbir zaman bu kadar temiz olmaz,bu yüzden sorunun çözümünü gerçek anlamda demokratik bir anayasada görüyorum...onun ötesinde sadece temennide bulunmak yeterli değildir,önemli olan harekete geçip kürt kardeşlerimiz dediğiniz insanların-ırkçılık-dediğiniz gericilikten kurtarmak için harekete geçmenizdir,çünkü bir yerde bir yanlış varsa bu hepimizin hatasıdır...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...