"Nizamı olmayanın, külliyeti olamaz." cümlesinden ne anlamalıyız? Bunu günlük hayatımızda nasıl uygulayabiliriz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Nizam, bir yerde bulunan sistem ve düzen demektir. Külliyet ise, o yerin tamamındaki hakimiyet ve tasarrufun adıdır.

Bir kimse bir yere külliyet ile hükmetmek ve o yere tam anlamı ile tasarruf etmek istiyorsa, o yerde sistem ve düzenini tam manası ile kurması gerekir. Sistem ve düzenin olmadığı bir yerde hakimiyet de olamaz. Öyle ise nizam külliyetin abdesti gibidir. Nasıl abdest olmadan namaz olmuyor ise, sistem olmadan da külliyet, yani hakimiyet olmaz demektir.

Mesela devlet, ülkesinin her tarafına asker ve polis sistemini, ülkeye külliyet ile hükmetmek için tesis etmiştir. Devletin nizamı olmaz ise, külliyeti de olamaz.

Günlük hayatında düzen, tertip ve bir plan olmayan adamın hayatı verimsiz ve karmaşık olur. Düzen ve nizam ahenkli ve tutarlı bir hayatın temeli, paradigması niteliğindedir. Bu yüzden hayatımızın ahenkli ve tutarlı olmasını ve bir sonuca ulaşmasını istiyorsak bir düzene sokmamız gerekir.

Manevi hayatımızı da farzlara göre düzenlemeliyiz. Mesela, günümüzü beş vakit namaza göre planlayabiliriz. Günlük hayatımızın merkezinde namaz olmalı, diğer işler de ona göre tanzim edilmelidir.

"Yarın arabamı sanayiye götüreceğim, namazı da araya sıkıştırırız." yerine "Namazdan sonra bir ara sanayiye uğrarız." olmalıdır. Namazı heyecanla, özlemle bekleyemiyorsak, imanımızda ve manevi hayatımızda eksiklik ve zafiyet var demektir.

Hayatımızda bir düzen bir plan yoksa, belli bir hedefe ve sonuca ulaşmamız mümkün değildir. Bu hem maddi hem de manevi hayat için geçerlidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...