"Beşerin bulaşık eli karışmamak şartıyla, hiçbir şeyde hakikî nezafetsizlik ve çirkinlik görünmüyor." İzah eder misiniz?


Kainatta muazzam bir temizlik ve güzellik hakimdir. Sönmüş bir yıldızı kara delik temizlerken, ölmüş bir hayvan leşini ise temizlik memurları hükmünde olan leş yiyici hayvanlar temizleyerek doğayı temiz ve nezih tutuyorlar.

İnsanın müdahalesi olmasa kara, hava ve denizler gayet nezih ve temiz olacaklar. Ama insan müdahale ettiğinde denizler, hava ve karalar kirlenip hoş olmayan bir tabloya dönüşüyorlar. Denizlerin çöp ve atıklar, havanın zararlı gazlar ve karaların rastgele yapılaşma ile organik olmayan mamülleriyle kirletilmesi, beşerin bulaşık eli yani müdahalesi ile oluyor.   

Yapılaşma ve atıklar yüzünden Marmara denizinin salya ile kirlenmesi bunun bir örneği niteliğindedir. İnsan doğaya zarar veriyor, kirletiyor, tahrip ediyor. “Beşerin bulaşık eli karışmamak şartıyla, hiçbir şeyde hakikî nezafetsizlik ve çirkinlik görünmüyor.”(1) cümlesi ile bu gibi şeyler de ifade ediliyor.

İnsan doğaya dışarıdan müdahale etmemiş olsa, Allah’ın kurmuş olduğu temizleme sistemi doğayı gayet nezih ve temiz yapmaktadır.

Konuya daha geniş pencereden bakmak için tıklayınız:

KÂİNATTA HÜKÜMFERMA İLAHÎ ADALET KARŞISINDA GÜNÜMÜZ İNSANININ NEZAFET, İKTİSAT, İBADET VE ADALETİ
Bediüzzaman Said Nursi'nin Çevre Anlayışı

(1) bk. Lem'alar, Otuzuncu Lem'a, İkinci Nükte.