"Dünyada insana denilse, şu yol kısa ama tehlikeli, bu yol ise uzun ama tehlikesizdir. İnsan kendini garantiye almak için, uzun ama tehlikesiz yolu seçer. Lakin iş ahiret boyutuna geldiği zaman insan aynı hassasiyeti gösteremiyor." Açıklar mısınız?


Dünyada insana denilse,  şu yol kısa ama tehlikeli, bu yol ise uzun ama tehlikesizdir. İnsan kendini garantiye almak için, uzun ama tehlikesiz yolu seçer. Lakin iş ahiret boyutuna geldiği zaman insan aynı hassasiyeti gösteremiyor. Yani milyonlarca enbiya ve evliya; şu yol cehenneme, şu yol da cennete çıkar demelerine rağmen, insanlar cehenneme giden yolu tercih ediyorlar.

Zararsız ama aynı zamanda menfaatsiz olan  yol, temsildeki bir ifadedir. Yoksa, küfür ve günah yolu için sarf edilen bir ifade değildir.

Yani insan dünyada zararsız, ama aynı zamanda menfaatsiz bir yolu, kısa ama zararlı yola tercih etme akıllılığını gösterip de, milyonlarca enbiya ve evliyanın mutlak manada zararlı dediği küfür ve günahlı yolu, mutlak manada menfaatli olan iman ve itaat yoluna tercih etmeleri, hakikaten bir basiretsizlik ve divanelik değil de nedir acaba.