Gençlik Rehberi'nde, İhtiyarlar Risalesi'nden alıntı yapılmasının hikmeti ne olabilir? Bir de İhtiyarlar Risalesi hangi tarihte yazılmıştır?


İhtiyarlar Risalesi; her ne kadar ihtiyar ve ihtiyarelere hitap ediyor olsa da, zımni olarak gençlere de güzel ve nafi bir ders ve ihtardır. Zira gençlik daimi ve sabit bir nimet olmayıp, ahiri hemen ihtiyarlıktır. İnsan gençliğini ne kadar ibadette ve meşru bir dairede geçirir ise, ihtiyarlığı o nispette güzel ve bereketli olur.

Bu risale gençlere ihtiyarlığın halet-i ruhiyesini öyle güzel bir şekilde tasvir ediyor ki, aklı başında olan bir genç ihtiyarlıkta o azim riske düşmemek için, gençliğini iffet ile muhafaza eder, ihtiyar olmadan ihtiyar gibi yaşar.

Ayrıca "külli atin karibun" (bütün gelecekler yakındır) sırrı ile, her genç bir ihtiyardır aslında. Bu yüzden ihtiyarlara hitap eden bu risale, gençlere de hitap ediyor demektir.

İhtiyarlar Risalesi'nin Altıncı ve Yedinci ricaları gafleti dağıtan, huzuru temin eden çok etkili bir nasihattir. Gafletin en şiddetli olduğu durum ise gençliktir. Bu yüzden Gençlik Rehberi'ne dahil edilmesi gayet nafi ve yerindedir denilebilir.

İhtiyarlar Risalesi olan Yirmi Altıncı Lem'a 1934 tarihinde Isparta'da telif edilmiştir.