Medresede kalıyorum, ama orada hatalar görüyorum, aradığım uhuvveti göremiyorum. Üstad zamanında da böyle sıkıntılar olmuş mu, ne yapabilirim bu konuda?


​Asr-ı saadet'te, Peygamber talebelerinin arasında dahi problemler çıkmış, günümüzde neden bu problemler baş gösteriyor diyemeyiz. Zira çeşitli vesilelerle imtihan ediliyoruz, medresenin cennet olmasını bekleyemeyiz. Bu gibi hizmet mahalleri, Risale-i Nur'un düsturlarının azami derecede yaşanması gereken yerler olmakla birlikte, meselenin odak noktasında insan olması sebebiyle ihmaller, kusurlar, hatalar ​maalesef oluyor ve olacak.

Bizim üzerimize düşen vazife, olumsuzlukların en aza indirilmesi için gayret ve himmetimizi sarf etmektir. Bunun için de ilk yapacağımız iş, kendi nefsimizi hizmete ikna etmektir. Mesela, medreseyi muhtelif sorunlardan dolayı sevememek yerine, sürekli Kur'an ve Nurlarla meşgul olup, orayı bir cennet bahçesine çevirebiliriz. İnsanların hatalarını görüp hayal kırıklığı yaşamak yerine, Kur'an ahlakıyla, Risale-i Nur terbiyesiyle onlara muhatap olup güzel bir model olabiliriz. Biliniz ki insanların rızasını tahsil etmek zordur, onları memnun etmek de kolay bir iş değildir; Allah bile kullarını memnun edemezken...

Öyleyse biz Allah'ın rızasına uygun olan davranışı seçeriz, insanlar memnun olur veya olmaz, arkamızdan konuşur veya hüsnüzan ederler, o tarafını düşünmeyiz. Yoksa muhtelif sıkıntılar sebebiyle medreseyi sevememek, oradakilerin hatalarını nazara alıp hizmetten soğumak, şevkimizi kırıp Nurlarla irtibatımızı gevşetmek Allah rızasına uygun bir davranış değildir; sonuç itibariyle hem mesul oluruz hem de şikayet etmemizin manası kalmaz.