"Kanaatsizlik ise sa’ye, çalışmaya şevki kırar. Şükür yerine şekvâ ettirir, tembelliğe atar. Ve meşru, helâl, az malı terk edip, gayr-ı meşru, külfetsiz bir malı arar. Ve o yolda izzetini, belki haysiyetini feda eder." İzahı?


Az bir helal kazançla yetinmeyip piyango, toto, loto, kumar, hırsızlık, rüşvet ve faiz gibi günah yollara tevessül edenlerin hayatına bakın, helal ve meşru yollarla çalışmaya yanaşmazlar. Çünkü toto, loto, kumar, hırsızlık, rüşvet ve faiz gibi günahlı yolların alışkanlığı ve yalancı rahatlığı, alın teri ile çalışmaya engel teşkil eder.

Faiz geliri ile geçinip meşru yollarla çalışmayan o kadar insan var ki, ülke ekonomisinin bir numaralı düşmanı da bu durumdur. Toto, loto, kumar, hırsızlık, rüşvet ve faiz gibi yollardan uzak dursalar, o insanlar mecburen alın teri ve üretkenliğe yönelecekler.

Çevremizde kumar borcu yüzünden iffet ve namusunu kaybeden çok örnekler var. Kumarhanede kumar ve loto oynayacağım diye yuvasını yıkan çok insanlar var. Oysa gerçek saadet meşru ve helal dairede üretmek ve çalışmakla mümkündür.

İlgili yeri okumak için tıklayınız:

Lem'alar, On Dokuzuncu Lem'a.