"Akibeti görmeyen, bir dirhem hazır lezzeti, ileride bir batman lezzetlere tercih eden hissiyat-ı insaniye, akıl ve fikre galebe ettiğinden ehl-i sefaheti sefahetten kurtarmanın çare-i yegânesi; aynı lezzetinde elemi gösterip hissini mağlub etmek.." izah?


Allah, her bir günah ve haram içine cüzi ve gelip geçici bir lezzet yanında bir de peşin elem ve ceza koymuştur. Bu bütün haramlar için geçerlidir.

Mesela, içki masasına can ciğer iki arkadaş olarak oturup, masadan birisi katil birisi maktul olarak kalkan insan örneklerini göstermek, içkinin ne kadar fena bir illet olduğunu fazlası ile gösterir.

Kumar masalarında hayatlarını ve ailelerini kaybedenlerin hikayeleri de buna bir temsildir. Kumar illetinin bir dirhem lezzet verirken akabinde nasıl tonlarca acı ve gözyaşı getirdiğini hepimiz duymuşuzdur.

Evli bir kadın ile evli bir erkek zina ettiğinde hem aileler dağılıyor hem namus cinayetleri yüzünden hayatlar kararıyor. Bütün bu kötü sonuçlar birkaç dakikalık haram lezzet için oluyor.

Nefis cehennem azabını kendine uzak gördüğü için, ahiret ile ilgili nasihatların tesiri cüzi ve etkisiz kalıyor. Oysa haramlar içindeki peşin acı ve azaplar, nefsin ikna olmasında daha etkili daha kalıcıdır. Çünkü nefis peşincidir...