2017 Anket Sonuçları, Sizden Gelenler ve Cevapları


Değerli Kardeşlerimiz; anketimize katıldığınız için teşekkür ederiz, yorum yapan kardeşlerimiz aşağıda cevaplarını bulabilirler. Beklediğimiz katılım gerçekleşmese de inşallah birçok eksiğimizi görmemize ve düzeltmemize vesile olur. Selam ve dua ile…

SORULARIN CEVAPLANMA SÜRESİ VE TATMİN DERECESİ HAKKINDA

1. Sorduğum bazı zor soruların cevaplarını bir haftada alıyorum. Bazı yorumlarımda yayınlanmıyor.. Sorularımın bazılarına da tatminkâr cevap alamıyorum.. Ekibinizin sayısı az herhalde. Ben şu anda üniversiteye hazırlanıyorum.. Seneye beni de ekibinize dilerseniz, alabilirsiniz.. Bu yazın da size ve sitenize yeni makaleler ekleyerek destek olmaya çalışacağım.. Muhtelif makaleler kısmı biraz az sanki.. Selam ve dua ile..

Değerli Kardeşimiz; bu tebrik edilesi bir konudur. Zor bir sorunun cevabının bir haftada verilmesi bizce iyi bir olgudur. Evet bazı cevaplarımızın tatmin derecesi az olabilir. Zaten bizim isteğimiz hep bu yöndedir ki; tüm kardeşlerimiz cevaplarımızda eksik gördükleri yerleri veya mütemmimi manasında eklemeleri yorum bölümünden göndermeleridir. Eskiden bu manada çok güzel ve kaliteli yorumlar geliyordu, son zamanlarda ehl-i hamiyet ve ilim kardeşlerimizden beklediğimiz yorumlar gelmiyor doğrusu. Muhtelif makale ve çalışmalarınızı bize [email protected] adresimizden ulaştırabilirsiniz.

2a. Yanitlar gercekten guzel ama belki bazi sorular icin genel anlama duzeyini asip biraz daha anlama duzeyini yukseltsek daha iyi olmaz mi diye dusunuyorum.yani anlasilmasi biraz daha zor meseleri nazara vermekten bahsediyorum.

2b. Biraz daha derin değerlendirmeler istiyorum. Bu hususta bir başka izah alternatif istiyorum.. Allah cc ebeden razı olsun..

Değerli Kardeşlerimiz; dediğiniz manayı ifade eden kardeşlerimiz olduğu gibi, aksini isteyip üslubu olabildiğince basit tutmamız da isteniyor, aşağıda numunesi görülebilir. Biz de genel olarak; ilgili yerden bir pasaj alıp, varsa ayet ve hadis de ekleyerek izah etmeye çalışıyoruz. Üslubumuzu da orta seviyede tutmaya gayret ediyoruz.

Burada şöyle bir yol önerebiliriz: Üyelik girişinizi yapıp, bize YENİ SORU alanından, mevcut cevaplardan tatmin olmadığınızı not düşerek sorarsanız, yeniden değerlendirmeye alınır inşallah. Aksi belirtilmedikçe; sitemizde cevabı olan bir soru geldiğinde link veriyoruz.

3. birkaç defa soru sordum cevabını alamadım.1-şualarda büyük imam ifadesi geçiyor 2- adliyede küçük bir vukuat onuda mufalsal TH AKB havele ettiniz telefonumu verdim ismimi yazdım samimi olasam yazmazdım. Hizmetinizi tebrik ediyorum

Değerli Kardeşimiz; bu konuyu hatırlayamadık. Prensip olarak, Üstadımızın bizzat ismini vermediği şahıs ve yer isimlerini biz de deşifre etmiyoruz. İhtiyaç olsaydı zaten isim verilirdi. Kaldı ki nihayetinde bu bir tahmin olur ve tahminimizde yanılabiliriz. Bu tip mevzular dışında tüm soruları cevaplamaya gayret ediyoruz, cevap bulamadığımızda “Yardımcı olamadığımız için üzgünüz, hakkınızı helal ediniz.” diyoruz.

4. Üstadımız Risalei Nur'da ayetleri açıklıyor detaylıca zaten, fakat buna ilaveten ben sizden şunu da beklerim ki çok güzel olacağını düşünüyorum:

Üstadımız her iddiasını da delilim şu ayet ya da hadistir demiyor, biz Üstadımıza inanıyor ve kabul ediyoruz dediklerinin doğru olduğunu dini delilini bilmesek de; ancak risaleye ve özellikle de Kuran'a ciddi hakim olanlar buna el atıp, hangi ayet ya da hadisin Üstadımızı doğruladığını da soruların altında ya da başka bu noktada HUSUSİ CİDDİ BİR ÇALIŞMAYLA ortaya koyarsa çok hayırlı olur kanısındayım. Derdimi örnekle anlatayım:

Örneğin Üstadımız sanırım 25. sözdeydi, Kuran'ı kolay ezberlenmesinin de bir Kuran mucizesi olduğunda söz ediyor. Bunu Kamer suresi 17, 22, 32, 40. ayetler destekliyor ki benim yorumum değil, tefsirde okudum. Ayet: "Andolsun biz Kur'ân'ı öğüt almak için KOLAYLAŞTIRDIK. Öğüt alan yok mudur?" Yine Üstadımız, kendisini öldürürlerse, ardından onların da pek az yaşayacağını söylüyordu zalimlere Risalenin hatırlayamadığım bir yerinde. Bu sözlerine geçmeden hemen önce Kuranın işaretiyle diyor ama ayeti söylemiyordu. Ben de merak ettim ayeti, sonra bir ara denk geldi, Allahualem oysa eğer: İsra suresi, 76: "Yakında seni yurdundan çıkarmak için, muhakkak ki rahatsız edecekler ve o takdirde onlar da SENİN ARDINDAN PEK AZ KALACAKLARDIR."

Özetle Üstadımızın ve Risalei Nur'un hak olduğunu da KUVVETLİCE yeniden destekleyen mühim bir hizmet olur diye düşünüyorum.

Değerli Kardeşimiz; Allah razı olsun çok güzel düşünüyorsunuz. Biz ekip olarak bunu yapma kuvvetinde değiliz. Dışarıdan birçok ağabeyden destek almaya çalıştıysak da muvaffak olamadık. Şöyle ki:

Risalelerde mesela biyoloji ile ilgili bazı yerler var ve bunların işin ehli tarafından açılmasını, teknik anlamda terimler ve bilim dili ile desteklenmesini çok arzu ettik ve birkaç biyoloji alanında doktora yapan Nur talebesi ağabeylere gönderdik, fakat istediğimiz seviyede bir destek alamadık. Bunun gibi birçok dalda ciddi bir ekip kurmaya çalıştık fakat nasip olmadı, inşallah temenniniz dua hükmüne geçer.

5. Aslında bu soruyu birçok vakıf abiye sordum hatta sizede sormuştum birde burdan sormak istedim ; Risale nur üzerinden nasıl anlatayım mesela üniversite için ortaokul lise ve sonrada üniversite hakkı elde edilir ya yani bunu bi örnek olarak verdim.Risale nur üzerinden bence daha derine inilebilir hem bireysel hem toplumsal olarak yani manalar tam açılsa bence okuyan ve takip edenler nur talebeleri kendi yolunu rahatlıkla çizebilir istikametini tam belirler diye düşünüyorum. Ahlaki ve mantıki olarak ilerleme kaydedilir diye düşünmekteyim

Ve son olarak ; Bende risale nur okuyucusuyum günlü kdüzenli okumam olmasada telefondan ve kitaplardan takip edebiliyorum.Bu yaptığınız hizmetlere karşılık benimde yapabileceğim şeyler var ise elimden geldiği kada yardım edebilirim ve sorum içinde dahil ilmi ve araştırma yapma olarak

Değerli Kardeşimiz; [email protected] adresimizden ulaşarak bize yazarsanız, yapabileceğiniz her türlü çalışmadan istifade etmek isteriz.

6. Sorulan soruların cevaplarının sadırdan değil satırdan olmasına daha çok dikkat edilebilir.. Üstadımızın verdiği misallerle misal vermenin daha uygun olacağı kanaatindeyiz

Değerli Kardeşimiz; inşallah bu konuda daha dikkatli olma gayretinde olacağız. İlginize teşekkür eder, hayırlı günler dileriz.

7. Yapilan hizmetlerden Allah razi olsun; ancak genellikle soyle bir durum oluyor:

1) Sorularda belirli bir usul takip edilmiyor; pek cok soruya ceffelkalem cevap verilmis izlenimi bende uyaniyor. Usul problemi bence cok onemli. Mesela, tefsir ile ilgili bir soru soruldugunda, once kisa da olsa ustadin Kuran'in tefsirindeki temel usulu ve bu usulu ifade eden umumi prensipler verilip, sonra bu usulden yola cikilarak soruyu cevaplamak yerine, sadece o cuzi sorunun cozumu esas aliniyor. Muhatab usulu ogrenemeyince bu kabil sorularin ardi arkasi kesilmiyor.

2) Keza, bazi sorulara verilen cevalarda akli delilin kuvveti yerine ustadin ilmi otoritesine dayanarak, akli delil ihtiyaci, hatabi delil ile yani otorite delili ile telafi ediliyor.

3) Son olarak, soruyu soran sahis sanki 70 yasinda kamil bir nur talabesiymis gibi cevap veriliyor. Halbuki bu cevaplar herkese ve her kesime acik; dunyanin her yerinden bu sorularin cevaplarini okuyan insanlar var; cevaplar da en azindan ekseriyetin anlayabilecegi bir dil, uslup ve usul ile olmali. Cuneyt

Değerli Kardeşlerimiz; dediğiniz manayı ifade eden kardeşlerimiz olduğu gibi, aksini isteyip üslubu olabildiğince üst seviyede tutmamız da isteniyor. Biz de genel olarak; ilgili yerden bir pasaj alıp, varsa ayet ve hadis de ekleyerek izah etmeye çalışıyoruz. Üslubumuzu da orta seviyede tutmaya gayret ediyoruz.

Burada şöyle bir yol önerebiliriz: Üyelik girişinizi yapıp, bize YENİ SORU alanından, mevcut cevapların anlaşılmadığını, biraz daha basit bir dille yeniden değerlendirilmesini not düşerek sorarsanız, yeni cevap hazırlama gayretinde oluruz inşallah. Aksi belirtilmedikçe; sitemizde cevabı olan bir soru geldiğinde link veriyoruz. Yorumunuzdan istifade ettik, inşallah daha dikkatli olmaya çalışacağız. İlginize teşekkür eder, hayırlı günler dileriz.

DİĞER SİTELERİMİZ HAKKINDA

1. Sessiz kardeşleri unutmayın.

Değerli Kardeşimiz; nur engel tanımaz adlı sitemizde, sessiz kardeşlerimize yönelik birçok içerik hazırlanıp yayınlanmıştır. 

2. burada herşey çok güzel. yalnız sizin bünyenizde bulunan sorularlaislamiyet.com sitesinde ilimlerinden avamın yararlanmaması gereken bazı şahıslar hakkında müsaadekar yazılar yazılıyor. herkes mevdudi , abduh , afgani , ibn teymiyye gibi şahıslardan istifade etmemeli.

Değerli Kardeşimiz; bu konuyu ilgili sitemizin iletişim kısmından yazarsanız, inşallah kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilir.

3. bazen bir konunun cevabını vermek için çok uzun tafsilata giriliyor. haram mı helal mi uzun süre hikmetini öğrenmek yerine cevabı istiyoruz. ilk paragrafta caiz olup olmadığını verip devamında tafsilata girebilirsiniz. bu hususu birçok kişiden duydum.

Değerli Kardeşimiz; muhtemelen sorularlaislamiyet.com sitemizden bahsediyorsunuz. Orada dediğiniz sıkıntı önceleri vardı, uzun uğraşlar ve tashih çalışmaları sonucunda bu problem büyük ölçüde ortadan kalkmıştır. Henüz yapılmamış veya gözden kaçmış olan cevapları, ilgili sitemizin iletişim kısmından gönderirseniz inşallah kısa sürede değerlendirmeye alınır.

4. Feyyaz bünyesinde sorularla osmanlının oluşturulması

Değerli Kardeşimiz; bu konuyu meşveret ekibimize gönderdik. İlginize teşekkür eder, hayırlı günler dileriz.

5. allah razı olsun böyle güzel bir çalışmanızdan dolayı risale-i nurları artık roman gibi okumaktan bizleri kurtardığınız için. ayrıca her şey onu anlatıyor sitenizdeki allah(cc) isimlerinin açıklamasını a4 formatında videonun altına koyma imkanınız olursa memnuniyet duyarız. diğer bir husus ise herşey onu anlatıyor sitesini google playa yükleme imkanınız var mı? mevlam sizlerden razı olsun

Değerli Kardeşimiz; ilgili sitemizde videoların sağında metinleri de yayınlanıyor, numune için tıklayınız. Google play meselesini teknik ekibimize bildirdik.

ÖNERİLER

1. Sapkin fikirlere reddiyeler de yazilirsa seviniriz

Değerli Kardeşimiz; sitelerimizde kardeşlerimizin sormaları neticesinde yüzlerce iddia ve iftira cevaplanmıştır. Arama motorlarımız kullanılarak bunlara ulaşılabilir. Cevabını bulamadığınız konuları bize yeni soru alanından gönderebilirsiniz.

2. Sorularla risale sitesinin ingilizce ve diğer dillerde de hizmet vermesinin de faydalı ve hayırlı olacağına inanıyorum.

Değerli Kardeşimiz; yabancı dil konusunda işin ehilleri ve maddi kaynak bulunduğu ilk fırsatta inşallah bu konuyu düşünüyoruz.

3. Selamünaleyküm Aziz,Sıddık Abilerim Allah ebeden razı olsun sizler bilmeseniz de bu site imanların kurtulmasına vesile oluyor.Sizlerden ricam ızdırari olarak sorduğum sorulara cevap verdiğiniz gibi yine böyle bir şey olursa cevaplamanız dır.Allah cümlenizden razı olsun.

Değerli Kardeşimiz; aleykümselam. Bizden daha keyfiyetli ağabeylerimiz Sorularlaislamiyette vardır. Doğrudan risalelerde geçmeyen konuları oraya sormanızı istirham ederiz. Bu bir ihtisas meselesidir, yoksa soru cevaplamaktan kaçtığımız şeklinde düşünülmemeli. Allah cümlemizden razı olsun.

4. hazırladığınız slaytları SLİDESHARE.COM da Türkçe ve diğer lisanlarla yayınlasanız bir çok insanın istifadesine medar olur İNŞAALLAH...ALLAH GAYRETİNİZİ VE GAYRETİMİZİ ZİYADELEŞTİRSİN.

Değerli Kardeşimiz; slaytları ilgili siteye atmaya başlamıştık, devamını da tamamladık, buradan ulaşabilirsiniz; hatırlatmış oldunuz, Allah razı olsun.

5. Cevaplarda istifade edilen küliyatta mevzu ile alakalı yerlerin sayfa numaraları biraz daha teferruatlı verilebilir.çok okunan sözler envar yayınevlerinin sahife numaraları da ilave edilebilir..Rabbim ebediyyen razı olsun..

Değerli Kardeşimiz; sayfa numarası yerine son alt kategori belirtip, sitemizdeki külliyata link veriyoruz. Sayfa numarası mevzusunda malumunuz farklılıklar var. Ortak metin çalışmaları zorunlu idi, sonra zorunluluk kalkınca birkaç yayınevi bu şekilde basmaya devam kararı aldı. Sitemizdeki külliyat Söz Basımın külliyatı olduğundan, sayfa numaraları yüzde yüz farklılık gösteriyor, onun için sayfa numarası yazmıyoruz. İleride şayet ortak nüshaya geçilirse, bu öneriniz o zaman uygulanabilir inşallah.

6. konu indeksi daha ayrıntılı yapılabilir.Bir konunun ilgili dersin tam olarak neresinde geçtigini belirtilse iyi olur.

Değerli Kardeşimiz; doğrusu net olarak anlayamadık, [email protected] adresimizden bize detaylı yazabilirsiniz.

7. Doğru olani daima Hak katından geleni söylemeniz ve bu yoldan ayrilmamaniz biz insanları doğru ışık tutmaniz temennimdir

Değerli Kardeşimiz; muvaffak olabilmemiz için dualarınızı bekliyoruz.

8a. Çok rica ederim,bir heyet tarafından risaleler dosya dosya serh edilebilir mi? Yani mesela 23.soz dosyası,25.lemalar dosyasi gibi kendi icinde bütünlüğü olan dosyalar istifadeye kedar bur hizmet olacağı kanaatindeyim.

8b. siteyi hizmet açısından yararlı buluyorum. daha fazla olarak risale i nurdaki dikkat çekici sualler paket dersler şeklinde derlenebilir. ilmi değerliliği olan kişilerin ders notlarına dair şeyler paylaşılabilir

8c. Pek soru sormak için değil çoğunlukla birşey araştırmak için giriyorum. Nur hizmeti içinde hayatını vakfeden ve çok külli manalar nasip olan ehli kalem başka abilerin de çalışmalarını siteye eklemelisiniz.

8d. risale-i nurun anlaşılması adına daha çok tedkikat-ı amika yapabileceğimiz videolar ve makalelerde beklemekteyiz.

Değerli Kardeşlerimiz; sitemiz soru-cevap sistemi üzerine kuruludur. Dediğiniz anlamda çalışmalar yapılıp bizimle paylaşılınca sitemizde Makaleler/Muhtelif Çalışmalar bölümüne ekliyoruz, bu manada destek olmak isteyen kardeşlerimizin [email protected] adresimizden bize ulaşmalarını rica ediyoruz.

9. Genel olarak tavsiyem, hatta aşırı derece isteğim olan; Ahlaki konulara ağırlık vermeniz,Evet %90 müslüman ülkeyiz bazı şehirlerimiz %90 a yakın dindar ama dindarlık kelimesi; Namaz kılma,oruç tutma,kitap okuma v.b olarak gerçekleşiyor.Yani mantığı geliştirecek veya mantık derslerine ağırlık verilmesi çok güzel olur.Mantıkdan kastım doğruyu yanlışı ayırt etme yönünden çünkü bi avrupa insanını en dindar biriyle kıyaslayınca fark bayağa belli oluyor.İnsanın kalbini eğitmek, bilinçlendirmek, doğruyu yanlışı ayırt etmek,empati duygusunu güçlendirmek v.b gibi kavramların üzerinde durulsa en önemliside unutuyordum Saygı kelimesi üzerine durulması gerçekten çok güzel olacaktır.Evet iman bahsi,hakikatlarını anlatıp imanı kurturmak bu devirde evet en büyük davadır.Ama insanca huzurlu şekilde yaşamak içinde adaletli biçimde yaşamak için ahlaki ve erdemlilik konuları bence şarttır ve ben bu sebepden dolayı birçok hizmetten uzaklaştım mecburdum yapamazdım.Tavsiyem bu yönden ve geridönüş yaparsanız eğer samimiyetle konuşmak isterim.

Değerli Kardeşimiz; [email protected] adresimizden bize ulaşırsanız görüşelim inşallah.

TEKNİK KONULAR

1. Risalesi Nur külliyatındaki lugat bölümünde kayma ve kelime üzerine basınca çoğunun anlamı çıkmıyor lugat bölümüde kelimenin geliş sırasına göre olsa daha kullanışlı olacak gibi. Selam ve dua ile

Değerli Kardeşimiz; sitemizdeki külliyat on sene evvelinden tashihsiz olarak eklenmişti. Biz de külliyatta düzenlemeleri çokça yaptık, cümle açıklamalarımızı da sayfalara göre gösterdik, iki külli projeyi beraber yürütmüş olduk ve tamamladık hamdolsun. Lügat ile ilgili özel bir çalışma ve mesai gerekiyor. Bu problemin farkındayız, inşallah dua hükmüne geçer ve kısa zamanda yapılır. Sitenin tamamında böyle bir sıkıntı olmadığını da arz etmek isteriz.

2. bi sonraki gün aynı yer çikmıyor

Değerli Kardeşimiz; ifadenizden problem anlaşılmıyor. [email protected] adresimizden bize detaylı yazabilirsiniz.

3. çok hılzı yeniliyip yenilik getirmeyin, bir alışkanlıkımız var onu da hemen deyişemeyiz, yavaş yavaş deyiştirin deyişiklikleri

Değerli Kardeşimiz; daha dikkatli olmaya çalışacağız inşallah.

4. Yazılım ve tasarım biraz daha geliştirilebilir.

Değerli Kardeşimiz; yazılım açısından hem biz denk gelince, hem de kardeşlerden talep gelince gerekli düzenlemeleri yapıyoruz. Şu anda arama motorları üzerinde çalışılıyor daha sağlıklı sonuçlar bulsun diye. Onun dışında şimdilik gündemimizde başka bir şey yok. Şayet eksik gördüğünüz bir konu var ise, [email protected] adresimizden bize ulaşırsanız memnun oluruz.

Tasarım açısından da son hali verilmek üzere olan yeni bir renk ve düzen ile tasarım değişecek inşallah. Herhangi bir talep veya öneriniz olursa mail yoluyla ulaşabilirsiniz. İlginize teşekkür eder, hayırlı günler dileriz.

5. selamın aleyküm allah hayrlı iman kuran ders ve hakikatleri için çalışmalarınızı ve emeğinizi bereketli eylesin biz memnunuz allahta sizden razı olsun cep uygulamasında yavaş açılma oluyor bazen internetten bakabildiğimize cep uygulamasından tamam bakamıyoruz buda giderilirse nurun ala nur olur inşallah her şeyin sahibi olan Allah a emanet olun

Değerli Kardeşimiz; sitemizi mobile de uyumlu hale getirmek için teknik ekibimiz çalışıyor. Ümit ediyoruz ki kısa sürede halledilsin inşallah.

6. Slm.alk.Yaptığınız çalışmalardan dolayı Allah razı olsun. Sizden isteğim sorularla risale cümle açıklamalarını sorularla İslamiyet gibi online olmadan faydalanmak.sorularla İslamiyet çok güzel olmuş. Cümle açıklamalarını da bu şekilde program yapsaniz.Çok faydalı olur,kanısındayım. Allah şimdiden muvaffak eylesin

Değerli Kardeşimiz; mobilden offline olarak sitemizin kullanımı için teknik ekibimiz yetersiz kalıyor. Şu anda böyle bir çalışma yok. İnşallah bu talepler dua hükmüne geçer de kısa sürede yapılır. İlginize teşekkür eder, hayırlı günler dileriz.

7. Bazı Sorularıma gelen cevaplar mail adresimede gelsin istiyorum bu butonu ekleyebilirseniz güzel olur

Değerli Kardeşimiz; sorular site üzerinden cevaplandığı için; cevabı ayrıca maile gönderilemiyor. Sadece sorunuzun cevaplandığına dair bilgi maili ulaştırılabiliyor.

8. Eskiden üye idim lakin sonra rumuzumu ve Şifremi Unuttum o yüzden soru soramiyor ve yorum yazamıyordum benim gibi olan birçok kişi vardır eminim...Yeni üyelik ve kolaylıkları sitenizde yayinlarsaniz eminim takip ve istifademiz ziyade olacaktır. ....Allah yardımcınız olsun sizi seviyoruz ve cok takdir ediyoruz. .....!

Değerli Kardeşimiz; sitemize üye olmak on saniyelik bir iştir. Şifrenizi unuttuysanız ilgili yönlendirmeleri takip ederek mevcut kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. Çözüm bulamazsanız şayet iletişim kısmından bize bize ulaşınız, yardımcı olmaya çalışırız inşallah.

MUHTELİF KONULAR

1. Allah yardımcınız olsun yaptığınız büyük bir hizmet ancak yeterli duyulmadığı kanâatindeyim.

Değerli Kardeşimiz; Allah cümlemizden razı olsun. Bu konuda gerek derslerde, halkalarında, gerek sosyal medyada olsun, bilen kardeşlerimiz sitemizi önerirlerse inşallah kısa sürede daha çok kişi duymuş olur. Himmetini yüksek tutan kardeşlerimize teşekkür ediyoruz.

2. Şimdilik şunu ifade etmek istiyorum. Yapılan hizmet sadece sizin gayretlerinize münhasır kalmamalı.İnşallah bu hazine-i aliyeye bizlerde sizlerle beraber fikren omuz vermeliyiz inşallah. Allah'a emanet olunuz.

Değerli Kardeşimiz; bunu hep istemişizdir. En basit yöntem ile bir kardeşimiz sitemizdeki herhangi bir cevabı okudu ve yetersiz gördü diyelim. Hemen altta yorum bölümünden cevabımıza katkı yapmasını o kadar arzu ediyoruz ki... İnşallah tüm kardeşlerimizin katılımlarıyla çok daha verimli bilgiler paylaşılır. Siz de Allah’a emanet olunuz.

3. Siteden bağış toplama düşünceniz beni üzdü vs. İstiğna....

Değerli Kardeşimiz; hiçbir ticari faaliyeti olmayan, hiçbir sitesinde reklam bulunmayan, domain ve sunucu giderleri, internet, elektrik, su, telefon, doğalgaz faturaları olan, bunca kardeşin iaşesi vb gibi ciddi yükü olan bir sistemde; sadece ehl-i himmetin aidatlarıyla bu hizmet döndürülmeye çalışıyor. Biz kimsenin gözüne sokarcasına yapmıyoruz bunu, sadece böyle bir yol var, isteyen bu hizmete katkıda bulunabilsin diye küçük bir banner konulmuş. İstiğnayı bu güzide ekipteki kardeşler, şahısları namına zaten uyguluyorlar; hizmet adına yapılan bir yardımın nesi kötü veya neden reddedilsin veya neden böyle bir açık kapı olmasın?!.

4. Sizleri samimi gercekten severdim.. Kazakistanli bir kazak gencim.. Nurlari Ustadi cemaat vesilesiyle tanidim.. Sitenizden okurdum çok seyler.. Cemaat mensubuyum soyle şöyle problemlerim var diye soru sordugumda, soguk bir red aldim.. Probleminle bas basa kal gibi geldi belki.. darbe girisiminden sonra Cemaatla ilgili aciklamalarinizdan çok uzuldum, darildim.. Anlamiyorum.. Bir tarafta hayatini kendisi icin yasamamis, günahin en kucugune bile tenezzul etmemis kisi.. Often puften onda kusur aramak.. Diger tarafi soylemiyeyim.. Bunu dostuna rencide olmus birisinin sozu olarak algilamanizi istirham ederim.

Değerli Kardeşimiz;

Evvela, bize dünyanın her yerinde sorulan her türlü soruya gayet ciddi cevap verdiğimizi ve cevapları geçiştirmeye çalışmadığımıza bütün okuyucularımız ve soru soran dostlarımız şahittirler. 

Saniyen, darbe girişiminden sonra malum yapı ile ilgili net açıklamalarımızdan kırıldığınızı ifade ediyorsunuz.

Değerli kardeşim! Alem-i İslam'ın merkezi ve kıvamı olan Ülkemize böyle bir darbe girişimi yapacak kadar gözü dönmüş, milletten din ve vatan namına topladığı paralar ile hem dine hem de vatana ihanet eden kişi ve örgüt ile ilgili yaptığımız açıklamalar bizim dinî ve vatanî hislerimizden ve duygularımızdan gelmektedir. "Münafık kafirden daha tehlikelidir." kaidesine göre, her ne kadar dediğiniz gibi alim ve ehl-i takva olsa da dine ve vatana verdikleri zarar O'nun ve kurduğu örgütün bütün görünen hasenatını hiçe indirir. Bu noktadan Üstadımızın "müspet hareket" düsturuna ihanet etmiştir. Kur'an’ın da çok düsturuna zıt davranmışlardır. Sünnetin de çok derslerini âdeta hiçe saymışlardır.

Salisen; Kazakistan'da olduğunuzdan, bizim Ülkemizin iç işlerine vâkıf olamamanız normaldir. O geceyi burada biz yaşadık, yüzlerce şehidimiz, binlerce yaralımız oldu. Yakın zamana kadar dine hizmet eden bu yapının bundan sonra her adımının yanlışa ve fitneye hizmet edeceği kanaatini taşıdığımızdan, sizin gibi samimi dindarların bu yapıyla alakalarını tümden kesmelerinin gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü bu aşamada Türkiye'de sizin gibi çok samimi insanlar onlarla tüm ilgilerini kesmişlerdir.

5. Allah razı olsun. Ama hakkımı helal etmeyeceğim,uzun süre FETTOŞun nur cemaatı olduğunda ısrar ettiniz. R.nurlara tenakuzunu,imani islami meselelerdeki sapkınlığını yazıp sizi uyarmama rağmen kaale almadınız.

Değerli Kardeşimiz; Devletin bütün istihbaratına, emniyetine rağmen çok sonra farkına varabildiği bir şeyi, bizim gibi -şeriatın emri gereği- zahire bakan insanların çok sonra görmesi gayet normaldir. Hz. Ömer'in (r.a) mükemmel feraseti ve kuvvet-i velayeti olmasına rağmen yanında münafık olan katili Firuz'u görememesi normaldir. Çünkü "Münafık kafirden eşeddir." ifadesi, kafirin mert bir düşman, münafığın ise namert bir düşman olduğundan fark edilememesi ve zararının daha büyük olacağının en keskin delilidir. 

Biz müslümanlar deliller ortada yokken bir insan veya yapı ile ilgili hüsnüzan etmekle mükellefiz. Bunun sevabını samimane FETÖ'ye yıllarca maddi ve manevi destek veren herkes almıştır. Ama FETÖ'nün asıl yüzü ortaya çıkmaya başladıktan sonra ona artık hüsnüzan etmek safdilliktir.

İşte 17-25 Aralık sonrası Nur cemaatinin aldıkları kararlar ortada. Bizim yaptığımız dersler, aldığımız kararlar ortada. Elhamdülillah Üstadımızın "Müspet hareket" düsturuna binaen bu yapının yanlış olduğunu çok derslerimizde, "Bu vatanın evladı olan bizlerin bu vatana hizmetle mükellefiz." düsturuna binaen bu yapıyla irtibatlı ulaşabildiğimiz kişilere birebir bu hakikati izah etmeye gayret ettik. 15 Temmuz gecesi ve sonrası olan nöbetlerde meydanlarda bu yapının yanlışlarını anlatmaya çalıştık. Bizim elimizden geleni yaptığımız kanaatindeyiz. Allah kabul eylesin, amin.  

ANKET SORULARINA VERİLEN CEVAPLARIN DAĞILIMI

 

 

 

NUMUNE NEVİNDEN BİRKAÇ TEBRİK-TEŞEKKÜR YORUMLARI

- Allah razı olsun bu site bizim için bir navigasyon hükmündedir

- siteniz çok güzel hizmetlere vesile oluyor allah şevkinizi hiç söndürmesin

- Allah hizmetlerimizi daim ve istikamet üzere eylesin. Âmin. Selam ve dualar...

- Allah hizmetinizi daim eylesin.Calışmalarınızı cok basarili buluyoruz ve artarak devamini diliyoruz.

- Allah bu hizmetlerinizi kabul etsin. Çok büyük bir imkan sağlıyorsunuz. Özellikle abilerle iletişime geçemeyen hanımlar için bu site çok büyük bir fırsat. Allah razı olsun.

- Allah razı olsun.. Allah sizleri ve bizleri Risale-i Nur hizmetinin esasından ve hizmeti İmaniye ve Kur'aniye'den ayırmasın inşâallah. Tüm Kardeşlerime ve Ağabeylerime Selamlar.. Allah'a emanet olunuz..

- salamüm aleyküm sitelerinizden sürekli istifade ediyorum.ve çevremde tavsiyede bulunuyorum.özellikle gençlere seyrangah tv ve sorularla islamiyet sitesini ısrarla öneriyorum.çalışmalarınızda her daim Allah razı ve yardımcınız olsun.

- Bu dualarım inşaalah Cumanın kabul olduğu saate denk gelir, Rabbim sizleri ve bütün risalei nur talebelerini bu hayırlı hizmetlerde muvaffak kılsın inşaallah, Allah nasip eder de öteki alemde bana sorulsa, bütün zerrelerimde sizin iman ve kuran hakikati için çalıştığınıza şahitlik ederim, Allah sizden ebeden razı olsun inşaallah, size bu işlerinizde sebat versin, sizi bu hayırlı amellerde daim etsin.

Dualarını bizden eksik etmeyen tüm kardeşlerimize teşekkürlerimizi arz ediyoruz. Allah cümlemizden razı olsun…