Namazın beş vakte hikmet-i tahsisinin çok hikmetlerinden bir tanesine işaret ediliyor. Acaba başka hikmetler hususunda bir fikir ve kanaatiniz var mıdır?


Bu üslup, Üstad'ın sıkça başvurduğu bir anlatım metodudur. Ele aldığı meselenin azametini zihinlere iyice nakşetmek için, kendi anlattıklarının “denizden bir katre, dağdan bir zerre, güneşten bir lem’a” olduğunu nazara verir.

Namaz vakitleri konusunda da Üstat çok önemli hikmetleri nazara vermiş, ancak “Hikmetler bunlarla sınırlı değildir, ben bunlardan sadece birini nakletmiş oldum.” demek istemiştir.

Konu şöyle de düşünülebilir:

Üstat bu söze başlarken “bu vakitlerde Cenab-ı Hakk’ın daha ziyade tespih, tekbir ve hamd edilmesi gerektiğini nazara verir. Nitekim Peygamber Efendimiz (asm.) farzlar dışında çok nafile namazlar kılmıştır. Kerahet vakitleri dışında hemen her zaman, bir vesileyle, Rabbinin huzuruna çıkmanın manevî hazzını tatmıştır; kuşluk namazı, evvabin namazı, şükür namazı, sefer namazı, mübarek gecelerde kılınan namazlar gibi…

Üstad'ın İşarâtü’l İ’caz'daki ibadet tarifine bu nazarla baktığımızda ibadetin hikmetlerine dair olan bütün bu beyanların, farz olarak kıldığımız bu beş vakit namazda kendini daha çok gösterdiğini söyleyebiliriz.

Belki bir hikmeti de sizin birinci sorunuza cevap vermek olabilir. Üstat bu muhteşem risalesiyle namazın beş vakte tahsisisin hikmetlerini anlatırken aynı zamanda namazın beş vakit olup, üç vakit olmadığına da önemli bir vurgu yapmış oluyor.