"Ben size teşekkür değil, belki sizi tebrik ediyorum. Siz de bana minnettarlığa bedel, dua ve tebrik ediniz." Bu cümleleri açar mısınız?


Dördüncü Meselede iktiran bahsi işlenmektedir. Burada, bütün nimetlerin kaynağı Rahmet-i İlahiye olduğu nazara verilmektedir. Bu nimetlerin insanlara ulaşmasında ise sebepler istihdam edilmektedir.

Risale-i Nur eserleri de Rahmet-i İlahiyenin bu asra bir ihsanı ve bir rahmetidir. Ancak bu eserlerin hem yazılmasında hem de neşr edilmesinde emeği geçen Üstad ve abiler bulunmaktadır. Üstadımız, hem abiler için hem de kendisi için sadece birer sebep olduklarını ve bu sebebiyetin ise büyük bir mazhariyet olduğunu nazara vermektedir.

Üstadımız, Risalelerin ortaya çıkmasında zahiri sebep ben, kaleme alınmasında da zahiri sebep siz olduğunuzdan dolayı, birbirimize karşı minnetdarkık hissine kapılmamızın doğru olmadığını ifade etmektedir. Teşekkür etmek de bu minetdarlığın bir ifadesidir.

Üstad, "O yüzden birbirimize teşekkür etmek değil, olsa olsa böyle bir hizmette istihdam edildiğimizden dolayı, birbirimizi tebrik etmek ve birbirimize dua etmek daha doğru olur." demektedir.