"Şöhret ayn-ı riyâdır ve kalbi öldüren zehirli bir baldır. Ve insanı insanlara abd ve köle yapar. O belâ ve musibete düşersen, İnna Lillah ve İnna İleyhi Raciun de, o belâdan kurtul." izah eder misiniz?


Sadece şöhret değil; herhangi bir musibete maruz kalan kimsenin söylemesi icab eden bir ayeti kerimedir. Musibet; insana isabet edip, onu üzen her şeye denir. O halde şöhret de, manen insanı telef eden zehirli bal hükmünde bir musibet olduğundan, mübtela olanların kurtulmasına vesile noktasında; “İnna lillah ve inna ileyhi raciun” denmesi bir hakikattir.

Manası ise; “Muhakkak bizler O’ndanız ve O’nun içiniz, O’ na dönücüleriz.” Yani; Her şeyimiz, malikimiz, halikımız, Razıkımız O’dur (Allah’tır) Ve yine gidişimiz, rücumuz, dönüşümüz O’na olacaktır. Bunu şuuren yaşayan bir insan; ne dünya umurundan kazandığına mesrur, ne de kaybettiğine mahzun olmaz. Bütün hadisatı bir imtihan ve hikmet açısından değerlendirir. Allah bes, baki heves der. “ Madem O var her şey var” manasında hayat standardı yükselir.

Hadisatın altında ezilmez. Pencerelerden seyreder, içlerine girmez.

RNK'dan Mesnevi-i Nuriye'nin seksen birinci sayfasında; Şöhret musibetine karşı bu ayeti okumanın faziletini Üstadımız hülasa etmiştir. Sadece şöhret değil; herhangi bir musibete maruz kalan kimsenin söylemesi icab eden bir ayeti kerimedir.

Musibet; insana isabet edip, onu üzen her şeye denir. O halde şöhret de, manen insanı telef eden zehirli bal hükmünde bir musibet olduğundan, mübtela olanların kurtulmasına vesile noktasında; “İnna lillah ve inna ileyhi raciun” denmesi bir hakikattir.