Neden herkes Risaleleri yazmıyor, Hz. Ali'ye kardeş olmuyor; bunlar sadece mizaç farkı mı?


Her zamanın bir hükmü vardır. Bazen zaman ve şartlar bazı şeyleri çok önemli ve gerekli hâle getirirken, bazen de sıradan ve basit bir şey haline getirir. Üstad'ın döneminde yazı ile Risale-i Nurları çoğaltmak ölüm kalım meselesi idi. Zira o dönemde matbaa ve bilgisayar gibi araçlar olmadığı için, tek çoğaltma yolu el ile yazmak idi. Şimdi şartlar çok değişti matbaa var, bilgisayar var, artık Risale-i Nurları yazmak ve çoğaltmak çok rahat bir şekilde yapılabiliyor. Bu yüzden bu yazma işini abartıp meslek haline getirip başka iş güç yok gibi, sadece bu mesele üstünde fırtına kopartmak fanatiklikten başka bir şey değildir.

Şimdi şartlar ve zaman okumayı, yaşamayı ve anlatmayı gerekli hale getirmiştir. Biz bunları bırakıp yazmak üstünde zaman kaybedersek ya da yazma üstünde kavga çıkaracak olursak, o zaman asıl vazife olan iman ve Kur’an hizmeti zarar görür, zaman ve gayret israfı yaşanır. Şahıslar evinde yazısını inkişaf ettirmek için yazabilirler ve bundan da elbette sevap kazanırlar; ama işi abartıp "tek mesele yazmaktır" haline dönüştürmek ve üzerinde gereksiz bir niza çıkarmak; Nur talebelerine yakışmaz.

Risale-i Nurları okuyan, yaşayan ve bir başkasına anlatan da Hz. Ali Efendimize (ra) talebe ve kardeş olur, bunu sadece yazmaya münhasır kılmak taassuptan başka bir şey değildir.