Risale Okumada Ülfeti Nasıl Yenebiliriz?


Hadisin ifadesiyle; insanın kalbi kuş tüyü gibidir, her zaman aynı karar üzere gitmiyor. Bu durum biraz da insan fıtratının gereğidir. Ancak vasatı aşması, ifrata varması halinde zarar getirir. İfrat durumu bir arızadan haber vermektedir.

Her otomobil hararet yapar, ama ifrat durumunda hararetden bir arıza olduğu anlaşılır ve müdahale edilir. Sizdeki durum da şayet ifrat halinde ise, bu bir arızadan haber vermektedir. Ya sizi meşgul eden bir takım sorunlar vardır veya merak ettiğiniz bazı olaylar ve durumlar vardır. Bir kere kitabın başına otururken sizi ciddi anlamda rahatsız edecek işlerinizi şöyle veya böyle halledin, rahat bir psikoloji ile oturun.

Diğer yandan düz okuma zamanla ülfet yapabilir. Bu nedenle okuma stilinizi değiştirmek icab eder. Mesela, yazarak çalışabilisiniz. okuduğunuz risaleden anladıklarınızı kağıda aktarın, makale hazırlayın. Bir diğer husus da sohbetleri ihmal etmeyin, başkalarına ders yapacak bir ortam bulmaya çalışın. Ders yapmanız sizi daha ciddi bir şekilde okumaya sevkedecektir.