ŞAHABEDDİN GARGILI


Molla Şahabeddin Gargılı, 1924 yılında Bingöl’ün Kığı ilçesinde doğmuştur. Erzurumlu Mehmed Kırkıncı hocanın medrese arkadaşıdır, beraber okumuşlar, birbirlerini çok seviyorlar. Gafil davranıp kendisini ziyaret edemedim. Okunacak hatıralar Bingöllü bir kardeşimiz tarafından kamera ile kaydedilmiş, bize gönderdi. Şahabeddin hocanın Said Nursi hazretlerine bir ziyareti var. Kayıtta bazı tarih ve mekân bilgileri eksik olmasına rağmen, hatıralarında önemli bir mesaj gördüm, kitabıma aldım. Molla Şahabeddin 29 Haziran 2017 tarihinde Bingöl’de vefat etmiştir. Allah rahmet etsin.

Şahabeddin Gargılı Anlatıyor:

Başımda asker kepi vardı, Zübeyir kardeş dedi ki: “Bu kepi Üstad kabul etmez, kepi çıkarın.” Biz çıkarttık. Esselamü aleykum deyip Hz. Üstad’ın elini öptük.

Dedi: “Nerelisiniz?”

“Ben Bingöllüyüm, birimiz de (yanındaki asker arkadaşı) Urfalıdır.”

“Siz hangi tarikata mensupsunuz?”

“Ben tarikata mensup değilim, ‘Cemʿu'l-cevâmi’ okuyorum.” O zaman ben biraz enaniyet yaptım. (gülüyor)

Sonra dedim: “Bizim memleket Şeyh Said efendiye mensuptur, onun tarikatındadır.” Hz. Üstad elini uzattı, ben kalktım elini aldım,

Dedi: “Ben Şeyh Said’in hayfını, onlardan, üç defa fazla aldım. Nasıl hayfını aldığımı biliyorsun?” Ben utandım, ben bilmiyorum diyemedim. (Hayfını almak: Acısını çıkarmak, öcünü almak.)

Zübeyir’e dedim ki: “Bir kaç sorum vardır, Hz. Üstad’a sorabilir miyim?

Zübeyir’e dedi: “Ne diyor?”

Zübeyir: “Birkaç müşkül soru sormak istiyor.”

Dedi: “Bütün müşkülatların cevabı Risale-i Nur’dadır onu okuyun. Biz de başladık okumaya hala okuyoruz.

(bk. Ömer ÖZCAN, Ağabeyler Anlatıyor-VIII)