Block title
Block content

"Nübüvvet gayet ağır ve büyük bir mükellefiyettir. Melekât-ı akliye ve istidâdât-ı kalbiyenin inkişafı ve tekemmülü ile o ağır mükellefiyet tahammül edilir." cümlelerini izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Nasıl insan, bir işte tekamül edip gelişiyor ve o işte uzmanlaşmaya kadar varıyor ise; insanın akıl ve kalp gibi cihazları da, inbisat edip inkişaf ediyorlar. Bir bebeğin akıl ve kalbi, başlangıçta basit ve ilkeldir ama; bebek zamanla büyüdükçe, akıl ve kalbi de ona orantılı bir şekilde gelişip büyür.

Mesela; insanın kalbi çocukluk döneminde oyuncaklara müteveccih iken, delikanlı çağına geldi mi, cins-i latife yönelir, biraz daha inkişaf ettiği zaman farklı sevgi ve hürmet duyguları ortaya çıkar vehakeza.

Kalbin istidadı, muhabbet ve tasdik makamıdır. Yani insan neyi sevip neyi kabulleneceğini kalbi ile yapar. İşte kalbin kabiliyeti bu anlamdadır.

Yine insanın aklı, çocukluk döneminde basit soruları cevaplarken, ilerideki yaşlarda, karmaşık ve müşkil sorularla meşgul olmaya başlıyor. Bu da gösterir ki; akli melekeler, yani kabiliyetler, yaş ilerledikçe tekamül edip gelişiyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

felsefi
Resulullah Asm efendimizin Çocuklulta ve Miraca çıkarken ki kalbinin yarılıp temizlenmesi hadisesine bu izahla bakmak mümkün sanırım vesselam...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ilyas26125
Melekat-ı akliyeye örnekler verebilir misiniz?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Melekat-ı akliye burada aklın tecrübe ve olgunluk kazanması anlamındadır. Akli meleke derken aklın sağlıklı ve olgun bir kıvama erişmesi demektir. Her duygu hatta her cihazın böyle bir melekesi mevcuttur.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...