Block title
Block content

Nübüvvet yolunun akıl kalp imtizacı ile gittiğini öğrendik. Cümle açıklamalarında ise nübüvvete sadece kalp, evliyalarınkine akıl, felsefeye de nefis denilmesi sanki tezat oluşturdu. Bunu nasıl anlayacağız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Nübüvvet mesleğinde akıl, kalp ve nefis müthiş bir denge ve hassasiyet içinde olduğu için, diğer mesleklerde olduğu gibi bunlardan herhangi birisine bir temayül söz konusu değildir. Risale-i Nur'un genelinde bu mana nazara veriliyor. Bu cihetle de nübüvvet mesleğine sırf akıl, kalp ya da nefis ağırlıklı meslek denilemez.

Lakin sembolik olarak bir temsiliyet söz konusu olduğunda nübüvvet mesleğini temsil etme noktasında en narin ve en mümeyyiz latife kalptir. Zira kalp bütün latifelerin efendisi ve en merkezidir. Yani sembolik açıdan nübüvvet mesleğini en güzel kalp temsil ettiği için kalbe nispet edilmiştir. Yoksa kalp esaslı bir meslek olduğuna işaret etmiyor.   

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
sembolik bir temsiliyyet söz konusu olduğunda nübüvvet mesleğini temsil etme noktasında en narin mümeyyiz latife (imanın mahalli olan)kalptir izahı sualimize cevap oldu diğer akıl ve nefsi de velayet ve felsefeye zikr ettiğiniz tarzda tatbik edebiliriz teşekkürler
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...