Block title
Block content

"Nübüvvetin vereseleri olan sahabeler gibi izhar ve dâvâ edemezler; onlara kıyas edilmez." Sahabeler neşir vazifesini yaparken, bu izhar ve davayı nasıl yapıyorlardı?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah Resulünün insibağından (manevi boyasından) geçen ve iman kuvveti ile yüksek bir makama çıkan sahabenin nefsi âdeta şerre ve küfre kapanıyor. Onların nefsi âdeta rafine olup küfür ve fıska karşı kabiliyetsiz hâle geliyor.  

Sahabenin "tathir ve tezkiye" meselesini bu cihetle değerlendirebiliriz. İnsanda iman kuvvet kazandıkça, nefis küçülür etkisiz hâle gelir. Hele ki bu iman sahabede olduğu gibi hakkelyakin ise, artık nefis emmareden emin bir hâle gelir.

Sahabede görünen temeddüh (övünme), tahaddi (meydan okuma) ve izharı fazilete bu kabilden bakmak gerekir. Nefsini ıslah edememiş birisinin bu hâllere girmesi sakıncalı olur, çünkü gurur ve kibre girmesi mukadderdir.

Nefisleri tezkiye makamında olup, üzerindeki nimetleri tamamen Allah’tan bilen sahabenin, tahdis-i nimet kabilinden velayet davaları ve izharları olmuştur. Siyer kitaplarında bunun örnekleri mevcuttur.

Mesela, Peygamber Efendimiz (asv)'in on sahabeyi yüzlerine karşı cennetle müjdelemesi bu kabildendir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: 170 | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1923 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...